Суд «розвалив» справу митника з Буковини, в якого знайшли 704 тисячі доларів

21.03.2023

За декларацією Михайло Бурдейний не має ані власного житла, ані авта, а родина скупила нерухомості та автомобілів на 600 тисяч доларів.

Національне антикорупційне бюро України закрило кримінальне провадження щодо колишнього начальника відділу митного оформлення №2 митного поста «Ягодин» Михайла Бурдейного. Майже два роки тому в багажнику його автівки знайшли понад 700 тисяч доларів США. Посадовця звинувачували у незаконному збагаченні. Але довести причетність Бурдейного до зловживань і грошей не змогли. Тепер вони застрягли в банку через помилку детектива.

Про це йдеться в ухвалах Вищого антикорупційного суду від 11 та 22 листопада 2022 року.

У червні 2021-го року на дорозі Київ-Чоп у Рівненській області зупинили автівку «Audi Q7», за кермом якої перебував митник Михайло Бурдейний. Під час обшуку у багажнику авто правоохоронці нібито виявили понад 704,3 тисячі доларів. Щоправда, згодом стало відомо, що суд наклав арешт не на всю суму, а лише на 690,3 тисячі доларів. 

Тоді ж Державне бюро розслідувань повідомляло про масштабні зловживання на митниці: за хабарі митники, нібито, допомагали в незаконному переміщенні вантажів через кордон без сплати митних платежів. А Михайло Бурдейний, мовляв, систематично збирав та зберігав у себе отримані хабарі, частину яких розподіляв між іншими правоохоронними структурами. Відтак ДБР розпочало кримінальне провадження за фактом незаконного збагачення Бурдейного.

За даними журналістів програми «Гроші», ці кошти належать сім’ї такого собі Хусейна Дукаєва, який родом з Вінниці, а нині — депутат Кам’янець-Подільської районної ради від Радикальної партії Олега Ляшка. Нібито саме його представники зверталися до суду, аби забрати кошти, які наразі під арештом.

Центр журналістських розслідувань «Сила правди» звернувся за коментарем до Хусейна Дукаєва, аби підтвердити чи спростувати цю інформацію, поцікавитися походженням чималої суми коштів та зрозуміти, як вони потрапили до Михайла Бурдейного. Але коментувати походження коштів чоловік не захотів. Хоч з його відповіді можна зробити висновок, що він справді знайомий і з Бурдейним, і з деталями справи.

«Зверніться до Михайла Бурдейного, або НАБУ, ДБР. Беріть інформацію звідти, бо так вона буде достовірна. Що я вам можу прокоментувати? Я вважаю, що уся ця ситуація — замовна. Офіційну відповідь вам дадуть НАБУ чи ДБР», — відповів Дукаєв.
«Сила правди» намагалася зв’язатися з Михайлом Бурдейним, але на дзвінки він не відповідає.

Прокурор Спеціалізованої антикорупційної прокуратури у суді зазначив, що сенсу продовжувати арешт на ці кошти немає, адже вони вже не є речовим доказом, а кримінальне провадження – закрите. Клопотання про зняття арешту і передачу грошей на рахунок ЗСУ підтримав і детектив Національного антикорупційного бюро.

«У зв`язку з доцільністю та згодою власника коштів перерахувати їх на рахунок Збройних сил України, Національне бюро та Спеціалізована антикорупційна прокуратура просить задовольнити клопотання та скасувати арешт, іншого рішення сторона обвинувачення прийняти при таких обставинах не може. Індивідуально визначених ознак ці кошти не мають, тому просив скасовувати арешт саме з підстав того, що потреба у ньому відпала. Повідомив, що кримінальне провадження закрито та у ході досудового розслідування не спростована приналежність вказаних коштів ОСОБА_1», – йдеться в ухвалі.

Цікаво, що за 1,5 року розслідування правоохоронці так і не оголосили підозри волинському митнику, а належність коштів сім’ї депутата з Кам’янця-Подільського підтверджується лише протоколами допиту свідків.

«У цьому кримінальному провадженні жодній особі не повідомлено про підозру. Бурдейний М.В. (у якого були вилучені грошові кошти) досі обіймає посаду на митниці. Той факт, що кошти належать ОСОБА_1, підтверджується протоколами допиту осіб, які були учасниками цих подій; інших доказів легального набуття цих коштів – немає», – йдеться в ухвалі суду.

Слідчий суддя також наголосив, що він не отримав спростування того, що ці кошти належать сім’ї Хусейна Дукаєва. На думку Феміди питання речових доказів повинен був вирішити детектив НАБУ під час закриття кримінального провадження, однак не зробив цього.

«Встановлено, що 22.11.2022 старшим детективом Національного бюро винесено постанову, якою закрито кримінальне провадження № 62021000000000538 від 04.06.2021 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 369, ст. 368-5 КК України. Разом із цим встановлено, що при винесенні постанови про закриття кримінального провадження детектив не вирішив питання вказаних вище речових доказів. У судовому засіданні прокурор пояснив, що питання про скасування арешту майна не вирішувалось, оскільки, враховуючи вимоги ч. 3 ст. 174 КПК України, постанова про закриття кримінального провадження винесена детективом, а не прокурором», – йдеться в ухвалі суду.

Впродовж місяця двоє суддів ВАКС розглянули те саме клопотання про скасування арешту на 690 тисяч 300 доларів та передачу їх Збройним силам України, та в обох випадках: і до закриття справи, і після цього – відхилили його. Подальша доля грошей невідома.
 У розслідуванні центру «Сила правди» повідомляється, що у 2021 році офіційним своїм місцем проживання Михайло Бурдейний вказавував смт Кельменці у Чернівецькій області.
 

Попри те, що за декларацією митник Михайло Бурдейний не має ані власного житла, ані авта, насправді за кілька років його родина скупила нерухомості та автомобілів на 600 тисяч доларів.
Так, дружина та родичі мають у Чернівецькій області нерухомість та земельні ділянки на сотні тисяч доларів.

Його дружина Ірина з 2006-го року володіє квартирою площею 67,2 кв. м у смт Кельменці у Чернівецькій області. Вже не перший рік подружжя також декларує недобудований будинок на 225 кв. м у Чернівцях.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Щоб додати фото у коментар, необхідно в текст вставити ссилку на фото.

Як вигадують кримінальні справи

Останні новини