Ізолювати чернівчан від влади. Хроніка однієї узурпації

29.10.2015

автор: Святослав Вишинський 

maxresdefault

Олег Хавич

Під час недільного телемарафону на каналі «Чернівецький промінь» політичний аналітик Олег Хавич озвучив прогноз: більшість у новообраній міській раді формуватиметься при участі прокуратури та міліції. Українська влада ніколи не знала кращих методів впливу на непідконтрольних депутатів, аніж кийки, шантаж або підкуп – і там, де не виходить домовитись, рушниця обов’язково вистрілить. Особливо якщо це не рушниця, а АКС-74У з оптикою і трьома ріжками бойових набоїв. Для влучних погроз – та прицільної стрільби.

Скандал, що розгорається навколо обшуку, здійсненого правоохоронцями вранці, 27 жовтня, у помешканні кандидата в депутати до Чернівецької міської ради Ростислава Білика – не судова рутина, і тим більше не випадковість. Перемога на виборах політичної партії «Рідне місто», яка отримає чверть депутатських мандатів, а також 26% голосів виборців на підтримку її кандидата на посаду міського голови Віталія Михайлішина – це початок переформатування політичної карти Чернівців, а з тим і перший дзвінок на вихід чинному меру Олексію Каспруку, рейтинг якого за попередніми результатами обвалився на 17%.

Проте мистецтво програвати дано не кожному.  Свій перший брифінг після виборів мер Чернівців Олексій Каспрук присвятив обвинуваченням партії-переможця у фальсифікації результатів, обізвавши кожного четвертого новообраного депутата – а з ними і кожного четвертого виборця – «запроданцями». Емоційну тираду Олексія Павловича перед телекамерами можна було б списати на безсонну виборчу ніч та розхитані нерви міського голови, який опиняється у Ратуші сам-на-сам із опозицією – вперше без партійної підтримки і зростаючою недовірою городян. Але окремі деталі драми, що розгортається на очах громадськості, виказують почерк незримого автора, що вирішив розіграти вибори за гостросюжетним сценарієм. _DSC0085

* * *

На ранок другого дня після виборів у помешкання кандидата в депутати по 25 округу Ростислава Білика вривається неопізнаний спецпідрозділ міліції, екіпований як для затримання терористичної чи організованої злочинної групи – маски, каски, автомати. Все це спорядження, як виявилось, було необхідне для здійснення обшуку у справі за підозрою в підкупі виборців. У доступі на місце події депутатам, журналістам та адвокату в найкращих правоохоронних традиціях порушення законів у перші години обшуку було відмовлено. Подібні «маски-шоу» в Україні вже стали рутиною, але в Чернівцях практика відвертого залякування опонентів апробована вперше.

Те, що справа має політичне забарвлення, визнає і сам Олексій Каспрук, не приховуючи власної ролі в шантажі опонентів. Уже за першої появи перед пресою 26 жовтня мер Чернівців пообіцяв депутатам «Рідного міста» всебічну «ізоляцію», визнав партію-переможця демократичних виборів «недемократичною» – та відмовив їй у праві називатись «опозицією». Те, що міський голова «демократично» вирішив назначати собі «опозицію» сам – не новина, а лише спроба продовжувати закладені Миколою Федоруком традиції ручного управління міською радою. Проте Ратуша – колісниця, що не всякому Фаетону під стать, адже авторитет, як відомо, довго здобувається, але у спадок не передається.

DSC0603-605x402Недобрі знаки, однак, були явлені дещо раніше. Перші недвозначні погрози опонентам прозвучали ще на прес-конференції 23 жовтня із уст чинного народного депутата Максима Бурбака. Після оголошення результатів останніх соціологічних опитувань, які давали «Рідному місту» переможні рейтинги, однопартієць чернівецького мера з невинною усмішкою натякнув, що в разі прийняття «незаконних» (себто незручних для його партії) рішень новообрана Чернівецька міська рада може бути розпущена – постановою парламенту, в якому засідає він сам. Тижнем раніше, 13 жовтня, спілкуючись із журналістами, він з такою ж усмішкою ввів до обігу мем «запроданці», наперед заклеймивши ним частину майбутніх депутатів із конкуруючої партії.

Закономірно, головною тезою виборчої кампанії на боці Олексія Каспрука стало звинувачення опонентів у підкупі виборців.«Прості люди» в риториці «Рідного міста» легко стали «запроданцями» в риториці «фронтовиків» Олексія Каспрука. Згідно цієї маніпулятивної лінії бути соціально незахищеним і голосувати за партію “Рідне місто” – значить не мати власного голосу, бути «запроданцем» – одним словом: «продавати голос».

Поява цього слова у войовничій промові Олексія Каспрука 26 жовтня не випадкова. Попереднього дня на виборчій дільниці по вул.mqdefault Небесної сотні спостерігачами Громадянської мережі «Опора» було зафіксовано, як окремі студенти фотографують свої бюлетені з позначками за кандидата від «Рідного міста» Ростислава Білика. Ми не знаємо справжнього замовника цієї акції і наразі не можемо достеменно визначати ступінь вини тих чи ін. фігурантів – проте відзначимо елементи, які найбільше кидаються в очі. За свідченням кандидата до міської ради від Громадянського руху «Народний контроль» Юлії Сафтенко, яка в день виборів чомусь виконувала функції журналіста – студенти не приховували своїх дій, а серед учасників «демонстративного голосування», що фіксували свої позначки, був також висуванець від «Громадянської позиції» по тому ж округу Михайло Романишин.

 

 

Хоча підкуп виборців і порушення таємниці волевиявлення є кримінальним злочином, це не завадило спостерігачам самим піти на правопорушення, насильно вилучаючи у студентів телефони і копіюючи з них фотографії – що згідно п. 1 ст. 186 Кримінального кодексу, вірогідно, мало би кваліфікуватись як «грабіж». Самим правоохоронцям у цьому дійстві спостерігачами була відведена роль – спостерігачів. Після чого політики і викладачі університету приміряли собі роль суддів: Олексій Каспрук на спільній прес-конференції з іншими учасниками виборчого процесу засудив ще не доведені судом дії кандидата від «Рідного міста», а Вчена рада Чернівецького національного університету – гіпотетичну вину Ростислава Білика. 

  * * 

У цій історії ми не збираємось доводити або спростосувати можливу провину кандидата, оскільки це підлягає компетенції судів та правоохоронних органів – але для «чистоти експерименту» журналістам необхідно звертати увагу на інерційне або зумисне ігнорування цілої низки процедурних моментів, за якими відчувається не простий збіг, а свідомий умисел замовників. Політично ангажовані заяви мера Чернівців, його вивірений піар на ситуації і спроби будь-якою ціною не допустити в міську раду опозиційну депутатську групу, звернення однопартійця, народного депутата Максима Бурбака до іншого однопартійця, міністра внутрішніх справ Арсена Авакова з вимогою «розібратись», за якою слідує безрезультатний обшук дитячої кімнати під дулами автоматів – виглядає як частина електорального сценарію з порятунку Олексія Каспрука.

Студенти в політичному конфлікті стали зручним об’єктом для маніпуляцій – молодь недосвідчена, викликає менше співчуття і, на відміну від пенсіонерів, її легше купити та залякати. При цьому тема розігруватиметься в найкращих традиціях тартюфівської моралі: задачею штабу та лояльних ЗМІ буде знімати з інформаційної повістки будь-які натяки на використання адмінресурсу самим Олексієм Каспруком (як це було у травні 2014 р., коли агітацію та контр-агітацію в робочий час проводили працівники ЖРЕПів) – а тимпаче фактів прямого підкупу виборців та організаторів виборчого процесу на місцях (роздача по 170-270 грн. керівникам ОСББ в міській раді 30 вересня).

Особливу позицію у згаданих інцидентах займає Громадянська мережа «Опора», чиє представництво в Чернівцях послідовно «не помічає» порушень з боку чинного мера – та водночас виступає головним обвинувачувачем його опонентів. А головне: тема підкупу виборців не переходить у тему підкупу журналістів – яку на Буковині з часів скандальних «плівок Довганича» замовчують настільки ж «невинно», наскільки й заробляють на ній. Адже блогерам і тенденційним ЗМІ у цій ситуації відведена ключова роль: ігнорувати або очорнювати будь-які факти, що можуть порушити цілісність картини та негативного образу «запроданців».

Для цього не гріх удаватись до багатого арсеналу подвійних стандартів, головним із яких стане кампанія проти «аморальних» студентів, які, проживаючи в гуртожитках по вул. Небесної сотні (sic), «цинічно» продають свій голос невідомим, що замовляють у них відповідну позначку в бюлетені. Проте яким би глибоким не було моральне обурення, трьох тижнів виборчої кампанії у прелюдії другого туру явно не вистачить, аби знайти справжнього замовника злочину чи провокації – проте з лишком вистачить для дискредитації і залякування політичних опонентів. Заради чого гра і розпочиналась.

Роль «скотів» у цій ситуації приміряють уже нові політики та журналісти, які ще недавно всіляко покривали студентів та організаторів блокування Ратуші 1 грудня 2013 р. Тоді ані перекриття вул. Головної, ані захоплення адміністративної будівлі – ні навіть спроба пронести в міську раду каністри з бензином для суспільства не позиціонувались як незаконні дії. Однак те, що в силу місцевої політичної кон’юнктури сходило з рук під час Евромайдану, не стане індульгенцією сьогодні: і вже скоро суспільству нагадають, що «запроданці» (студенти, малозабезпечені і пенсіонери) за законами жанру повинні «сидіти». Хтось за гратами – а хтось у холодних квартирах, не маючи ані свободи вибору, ані свободи пересування в рідному місті.

Тому що блокування вул. Головної громадськими активістами, як і перекриття вул. Заставнянської пенсіонерами – це речі одного порядку, «фактично спроба повалення державного ладу» (Максим Михайленко). З якою без церемоній розбиратимуться замасковані спецпризначенці під донецькими номерами. При цьому «демократичні» партії – серед яких і та, що відзначилась біля Верховної Ради метанням гранати – разом із Олексієм Каспруком, не дочекавшись суду, встигнуть відхилити «будь-які намагання подати дії із встановлення замовників та організаторів підкупу виборців у Чернівцях як політичні репресії» (sic). Та вперше побачать у перекритті руху транспорту ознаки «дестабілізації».

 

Ніхто не помічатиме злочинності закликів до виключення з університету підозрюваних студентів, чиї справи не лише не доведені, але навіть не передані до суду. А з тим і злочинності остракізму з політичних мотивів – із завбачливою відмовою називати його «політичним переслідуванням» – та позбавлення партії-переможця виборів статусу опозиції. Подвійності оціночних стандартів лукаво або щиро не помічатимуть і самі журналісти, роль котрих, незалежно від розвитку ситуації, полягатиме в підтримці створеного ними ж негативного фону висвітлення подій, на якому в емоційному «угарі» та популістських заявах найперше будуть «ізольовані» і процедурні моменти, і холодний розум, і критичне мислення.


28 жовтня 2015

Коментарі
 • Каспрук сам себе ізолює і від чернівчан і від влади. Він втрачає останніхх прихільників, а прихлебателів буде недостатньо

 • Парадоксально те, що це вся ця вакханалія супроводжується стогонами про те, що саме за це стояв Майдан. Цікаво, за що саме??? За беззаконня, правовий нігілізм та революційну доцільність??? Пр яку Європу можна говорити, коли на людей вішають ярлики, і оголошують злочинцями без будь-якого вироку суду.

 • И очень жаль,что все молчат про вставленные окна и ремонты подъездов за голоса партий Солидарность и Наш Край?

 • Багато хто знає, що влада перед виборами роздавала
  різні блага наліво і направо, значить їм можна.
  А зробили на пустому місці оце ганебне шоу для
  залякування чернівчан.
  Чернівчани, у вас є бажання голосувати за тих, хто
  робив обшук з автоматом в руках в кроватці хворої
  дитини?
  Щось подібне може торкнутися кожного.
  В Чернівцях ще такого страхіття не було.

 • Давно не читав такого якісного аналітичного матеріалу. Журналістам респект.

 • Хороший текст. Якщо так піде, то скоро у Чернівцях нема кому буде писати хороші тексти

 • Якщо дану аналітичну статтю не передрукують всі без виключення місцеві засоби масової інформаціїґґ, включаючи електронні, це буде публічне признання профпридатності та не продажності місцевих журналістів.
  А молодим виборцям рекомендую дану статтю розповсюджувати серед жителів міста. Не дайте себе принижувати. Банду геть. Слава Україні.

 • Вас удивляет маски-шоу с обыском?

  А кто у нас контролирует всю контрабанду области.???.. А через кого делается крыша..???….. А куда всегда везли чемодачники с баблом на Киев…???…. )))))))

  так што включайте мозг и шукайте ответ цепочки: ДУРБАК – ПАЛОМНИК – 118-й ОЛИГАРХ….. ))))))

  )))))) зы. вам не только маски-шоу и студентов подкинут. за такое бабло что бубаку с контрабаса течет. Скиталец вам каждому домой маски-шоу устроит )))) а 118-й армянский олигарх еще не такую хуйню по зомбоящику наплетет ))))))

 • Я не понимаю, люди восхваляющие эту “джинсу” это “свои”, или этому бандиту Билыку действительно удалось присвоить имидж мученика? Есть факт подкупа, есть глупые студенты, которые не стесняясь рассказывали на камеру сколько им платили, кто и за что. Так почему же по вашему мнению этот Билык не должен нести ответственность?

  • Да,уважаемый, то что Вы не понимаете – это факт Вашей биографии.
   1. “Есть факт подкупа” – что , правда есть? Фото своего бюллетеня, безусловно, незаконно, но к подкупу отношения не имеет. Соцсети забиты фотками и самих бланков, и проголосовавших с ними в руках.
   2.”есть глупые студенты, которые не стесняясь рассказывали на камеру сколько им платили”- в студию, ссылочку, плиз. Послушаем, оценим, взвесим. Опять таки, не вдаваясь в конспирологию, сам факт рассказа студентом еще ничего не значит. Студент мог тупо обидиться на Билыка- препода и накатать на него заяву, случай далеко не единичный.
   3. “по вашему мнению этот Билык не должен нести ответственность?” В статье речь идет прежде всего ( и это было заявлено) о соблюдении законности и процедуры даже в отношении своих противников, ибо эти 2 кита и есть основа демократии. Цитата :”але для «чистоти експерименту» журналістам необхідно звертати увагу на інерційне або зумисне ігнорування цілої низки процедурних моментів”. Не могу сказать за всех здесь пишущих, но лично я с Билыком пересекался, и тоже не в восторге от него, как о преподавателя, и как бизнесмена. Но тем не менее, личные симпатии и членство в партии не могут быть поводом для ареста, или там расстрела, как предлагали некоторые комментаторы (в том числе и здесь ). Людям же с квадратно- гнездовым мышлением безусловно ясно, что все статьи и репортажи, не совпадающие с их точкой зрения – это проплаченая джинса, а все комментаторы- купленные боты,короче “кто не с нами, тот против нас “. Особенно трогательно, что это те же люди, которые клеймят ненавистный совок и тоталитарную Рашку, и мечтают жить (то бишь свалить) в свободную Европу.Послушав таких,невольно понимаешь,как организовался голод 33-го и чистки 37-го.

    • Принципиального желания оксорбить не было. Я, как мне кажеться, подробно объяснил, что именно в Вашем посте меня, скажем так, удивило и возмутило, а так же заставило думать о Вас, как о носителе определенной схеме мышления. Не нравиться -возражайте, только по существу сформултрованных выше пунктов. Нет- Ваше право.

   • Я тоже пересекался с Билыком, не как с бизнесменом, но как с преподавателем, и знаю точно, что против коррупции этот человек не имеет ничего против, уверен, что и в политику он подался исключительно отстаивать свои бизнес интересы.

 • По факту, конечно, приходиться признать, что Сеня оказался еще большим жлобом, чем о нем думали. Выделил бы немножко денежек из своего недавнего лярда, и те же студенты (если они вообще были ), так же проголосовали за Каспрука (ибо бедны и продажны, несмотря на революции и достоинство). Но Сеня жлоб, и решил , что и так сойдет. Не сошло. И теперь вОни в три раза больше, затрат, в том числе админресурса тоже. Типичная болезнь всех украинских олигархов. Так же и Порош, выгоняя людей и общежития завода Карла Маркса, угробил кучу денег на найм титушек (тогда такого слова еще не было), вместо того что за эти же деньги людям купить квартиры.Жлобство наше все…

 • Может лучше пусть студенты расскажут, как они поступили, как учатся, как сдают экзамен и
  какие с них специалисты будут.

 • …а чому досі напроти остановки ПИВЗАВОД,
  маршрут тролейбусів 3 і 5, коли їдеш з міста вісить
  ВЕЛИЧЕЗНА РЕКЛАМА ДО ВИБОРІВ ЗА КАСПРУКА.
  Це вулиця Гагаріна.

 • Переполох, який здійняли Каспрук і Ко змахує на провокацію з їх боку. Бо кримінальна відповідалтність передбачена для того, хто здійснює підкуп. і для того, хто купується. або продається. Я не вірю у дебілізм студентів, які ніби-то вирішили підставити себе під кримінальну відповідальність. Це груба підстава. У Каспрука є досвід підставляти студентів. Прийде час – відповість, переконаний у цьому. Я не вірю у дебілізм чернівчан, які бачать, яке бездарне бидло керує містом і як барани йдуть і за нього голосують. Тобто мухльож був великий саме з боку Каспрука і Ко. Це очевидно. Просто хлопці розуміють, що скоро їх лідера турнуть з посади прем’єра і їм настане гаплик. Тому любою ціною втримати місто під своїм контролем. Переконаний, не вдасться. Зливайте воду і готуйтеся відповідати за скоєне.

 • Це явна провокація, бо коли студент вийшов то всі
  вже його чекали.
  Студенти думають, що вони ще діти а відповідати
  прийдеться по дорослому.
  Ніякої поблажки не буде.

 • Скажите, а как сейчас поступают в университеты, школы? Как в садик устроить ребенка? Коррупция! Всем бабло давай. Бурбаки – Яценюки выпускники гимназии номер 4 в которую простому смертному доступа нет. Надо баблосик и-не маленький…Такую власть надо гнать…сегодня они замахнулист на оппонентов,завтра на нас! Привыкли революции с автоматами устраивать!

 • Одни продаются, другие покупаются. Имеем “хороший результат”, проданжный ментов,СБУ, прокуроров, военных. Результат- Крым,
  Донецк, Луганск, не слишком ли высокая цена продажности.

 • Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

  Щоб додати фото у коментар, необхідно в текст вставити ссилку на фото.

  Як вигадують кримінальні справи

  Останні новини