Kitsch і Škoda. Чернівецький сезон

09.12.2014

72aa8b (1) 

  bf1f73Текст: Святослав Вишинський

4 грудня в мережі «Facebook» міський голова Олексій Каспрук представив віртуальній громадськості відновлений тролейбус Škoda 9Tr – для «використання в туристичних та інших цілях»(на фото вище). Це саме ті старенькі машини чеського виробництва, що вже четверте десятиліття поспіль курсують за 2 і 4 тролейбусними маршрутами і, в деякому сенсі, стали символом Чернівців.

І не тільки світлим, як у відомому агітаційному ролику чернівчанина Арсенія Яценюка – адже майже десяток цих залізних «гробиків», які все ще перебувають на балансі тролейбусного управління, устаріли не лише морально, але й фізично, важко скрегочучи і мало не розвалюючись на кожному повороті. До речі, напевно, більшість мешканців хоча би раз у житті могло злегка «шарахнути» током при дотику до деяких деталей інтер’єру, тож такі прикрі інциденти вже майже нікого не дивують. Кажуть, це не може за”шкодити”, але погодьтеся – неприємно.

Необхідність заміни рухомого складу на цій ділянці назріла давно – тим більше, що саме старі Škoda 9Tr обслуговують зупинку біля Резиденції митрополитів Буковини і Далмації, найбільшої туристичної атракції міста та об’єкту культурної спадщини ЮНЕСКО. Перші такі спроби робились ще при мерстві Миколи Федорука, коли у 1995 та 2005 рр. на 2 і 4 маршрути закупили 14 нових моделей львівського виробництва ЛАЗ-52522. Вдруге, у 2013 р., кроки назустріч пасажирам здійснив в.о. міського голови Віталій Михайлішин, при якому на лінію вул. Руської придбали 3 шведські тролейбуси марки Volvo B10M-58-E.

 

ТОді це стало приводом гучних скандалів, коли політичні опоненти звинувачували очільника-«регіонала» в тому, що за вживані европейські машини було переплачено, на чому підприємство-посередник «Бусхандел-Україна» заробило і завдало місту збитки на 327 тис. грн. Після зміни влади міський голова Олексій Каспрук озвучив, з урахуванням штрафних санкцій, ще більшу суму – 369 тис. грн. Втім, як і у випадку із сумнозвісним фонтаном на пл. Філармонії, влада виявилась різкою на слова, але неконкретною в діях – складається враження, що будь-які наступники розходяться з «попередниками» за неписаними джентльменськими угодами. Хтось закриває очі на фонтан – хтось на тролейбуси.

Однак у запалі однієї з літніх прес-конференцій Олексій Павлович пообіцяв не тільки «наказать и взыскать», але й, на радощах перемоги – зробити місту подарунок. Не багато не мало відремонтувати старі моделі Škoda 9Tr: «Ми беремо на себе зобов’язання зробити кузовний ремонт цього тролейбуса за кошти спонсора. Ми зробимо взірцевий ремонт». Обіцянка, дана в кінці липня, вже якось призабулась, тож майже нікого не здивувало, що представлений 4 грудня тролейбус був повністю (sic) відновлений за кошти Комунального підприємства «Чернівецьке тролейбусне управління». Точна сума залишилась таємницею.

На думку міського голови, ці тролейбуси несуть у собі частку історичного шарму Чернівців, тож сам задум відновити парк Škoda 9Tr мотивувався не тільки транспортними, але й туристичними потребами міста – про що ми писали дещо раніше у проекті ГО «Буковинський центр» «Образ міста. Ідеї для громадського кандидата» («Використання відновлених старовинних моделей трамваїв і тролейбусів як туристичних атракцій…»). Благо, хоча би в чомусь громадських активістів почули, навіть якщо «ідея такого ремонту» тепер «належить чинному міському голові Олексію Каспруку».

 Проте фінальний результат виявився куди скандальнішим, адже продемонстрована на світлинах машина може правити хіба що за зразок північно-буковинського кічу. Вважати це «реставрацією» можна так само, як сумнозвісний вандалізм 2007-2008 рр. – «реконструкцію» історичного центру Чернівців до 600-ліття міста. Не тільки салон, але й вікна, покришки та кузов тролейбуса було змінено сучасними елементами, тож питання – в чому, власне, полягає тепер «історична» цінність і «туристична» привабливість цієї машини? Варто нагадати, що в липні Олексій Каспрук говорив про намір «оголосити конкурс на оформлення, дизайн зовнішній і внутрішній такого електротранспорту» – але його умови, вочевидь, виявились такою ж муніципальною таємницею, як і вартість здійсних ремонтних робіт.

 Але найголовніше, що стало зрозуміло з короткого повідомлення Олексія Каспрука в мережі «Facebook» – це те, що «тролейбус бажань» відновлено без якогось конкретного бачення його подальшого використання, окрім звичайного – як рейсового транспортного засобу. Якщо так – питань до туризму не виникатиме. Однак до чого тоді екскурсії? Чи спершу передбачається понищити відновлений тролейбус на лініях вул. Руської і вул. Московської Олімпіади, а потім уже передати екскурсоводам? Чи у план реставрації закладений і другий «розпил»/ремонт?

 

Коли ж, як оптимістично повідомляє один із чернівецьких сайтів, Škoda 9Tr почне курсувати «до (sic) 19 грудня» за туристичним маршрутом, котрий досі не розроблено – тема естетики та історичної автентики постає сама собою. І йдеться не тільки про невластиву оригінальним «Шкодам» «ура-патріотичну» жовто-блакитну кольорову гамму салону, підмінені сидіння і вузли, чи навіть про намір начинити антикварний тролейбус «жлобською» «плазмою». Проблема в тому, що варварство і несмак давно стали тенденцією. Ніяких автентичних елементів не було збережено точно так само, як при «ремонтах» австрійських будинків, що їх за всіх влад наполегливо «покращують» білими пластиковими вікнами, збивають ліпнину та через стіни облаштовують вхідні двері.

 І не те, що б немає зразків «як треба» – достатньо оглянути відреставровані музейні зразки Škoda у технічному музеї Брно, чи хоча би пристойно відновлений екскурсійний Škoda 9Tr у сусідньому Тернополі. Але в «маленькому Парижі» майже все робиться через російське «ж» – і на цьому тлі оголошений на 30 грудня конкурс на заміщення вакантної посади начальника відділу туризму Чернівецької міської ради – з вимогами знання трьох (sic) іноземних мов та стажем роботи на керівних (sic) посадах – править хіба що за фарс чи трагікомедію. Адже оцінювати рівень цих знань у Ратуші все рівно буде – нікому. «З урахуванням специфіки функціональних повноважень».

НА фото: відновлені тролейбуси у Тернополі та Брно(нижче)

1024px-Pardubice,_Vozovna_Dukla,_Škoda_9Tr,_zadní_část_interiéru1024px-Brno,_Město_Brno,_Brandlova,_Škoda_9Tr

 

Comments

comments

Коментарі
 • Хай ці туристи поїздять в таких в мало не розвалюючих на кожному повороті тролейбусах,
  може тоді щось змінеться.
  А взагалі , на що демонструвати нашу бідність?
  Це треба робити зовсім по- іншому.
  Зробити новий тролєйбус по старій схемі
  тролейбусів того часу.

 • ” Варварство і несмак давно стали тенденцією.”
  Це залежить від кадрів, потрібні люди талановиті,
  професіонали, а де їх взяти.

 • Чому не провели відкритий конкурс на оформлення
  та дизайн цього туристичного транспорту7
  А що з рахунками ремонту ?

 • соромно за наших
  а в тролейбусах як було холодно, так і тепер хоч у рукавицях за поручні тримайся
  скоро сніг прям у салон залітатиме

 • Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

  Щоб додати фото у коментар, необхідно в текст вставити ссилку на фото.

  Здаються в оренду депутати