Оксана Продан: Держава просто зобов’язана повернутися обличчям до книговидання та освіти
“У країні війна, девальвація гривні, величезна інфляція. Складнощі на кожному кроці, і це на додачу до того, що держава протягом 24 років мало чим підтримувала українське книговидання. Приводів для оптимізму небагато. Але що ми побачили на Форумі видавців?
5 тисяч книжкових новинок, близько 900 учасників з 22-х країн і кілька десятків тисяч розумних, активних людей, які хочуть йти вперед і змінювати своє життя на краще. Всупереч усім труднощам і тим обставинам, у яких зараз живе країна. Попри зниження купівельної спроможності, інфляцію і всі #зради.
Коли спілкувалася з авторами книг, гостями Форуму, ніхто з них не скаржився на життя, навпаки, багато ділилися планами. Те ж саме було до і після публічних читань, я читала книгу Марії Матіос Приватний щоденник. Майдан. Війна.
А тепер давайте уявимо, на що здатні ці люди, якщо у країні будуть створені умови для української книги?
5 тисяч книжкових новинок, близько 900 учасників з 22-х країн і кілька десятків тисяч розумних, активних людей.Чого доб’ються видавці, якщо держава сформує замовлення, виділить гроші на закупівлю нових книг у бібліотеки, прийме лояльні податкові правила.
Хтось сумнівається, що в Україні після цього буде видаватися не одна книга на людину, а п’ять-сім? Стільки, скільки в європейських країнах, які зуміли побудувати сильну економіку завдяки освіті і вкладенням у людський капітал.
Добре, коли є нафта і газ, але доступ до природних ресурсів у сучасному світі аж ніяк не гарантує процвітання. Сьогодні багатий той, хто володіє технологіями, а не сидить на свердловинах. Доведено на прикладі Росії.
Книговидання, освіта – це всі сектори зростання. Це нові робочі місця, нові знання, нові види виробництва.
На що звернув увагу екс-президент Ізраїлю Шимон Перес у своїй блискучій промові на Ялтинському форумі?
Він закликав вкладати у науку і навів приклад Ізраїлю, який досяг багато чого на клаптику землі, де не було нічого – ні води, ні інших умов для нормального життя. І це в умовах війни!
Україна сьогодні теж захищає свою незалежність, але стартові можливості у нас незрівнянно кращі. Якщо ми зробимо ту ж роботу, що Ізраїль, у нас буде набагато більше шансів перемогти бідність і відбити атаки Путіна.
Необхідно, щоб Форум видавців та інші події стали нормою нашого життя.
Держава просто зобов’язана повернутися обличчям до книговидання, освіти і всього, що допоможе перемогти бідність і витягнути країну з прірви.
Народний депутат України, перший заступник голови комітету ВР із питань податкової та митної політики для “Нового времени”
Коментарі
Правильно каже Оксана: не будемо вкладати в
людський капітал, в освіту – будемо пасти задніх.
Не можуть побудувати сильну економіку неосвічені
люди.
Звичайно, література та освіта – це надважливо, але спочатку треба розібратися з агресором, повернути свої території. Надати нормальні умови військовим, які повертаються до дому та сім’ям загиблих.
Какие территории вернуть и кто агрессор ?
І в час війни писали вірші, розробляли різні
технології, ставили спектаклі.
Ні те, ні друге, маю на увазі, надати нормальні
умови військовим, не може чекати.
Молодь росте, вона повинна бути розумною, тоді
вона сможе бути опорою країни, своїх батьків.
Час обеда приближался,
Топот по двору раздался…
ИДИ УЖЕ ОБЕДАТЬ. СМАЧНОГО.
В Ізраїлі – маленький клаптик землі, пустеля, ні води, якись піщани бурі, війна нескінчена, а країна
процвітає.
У нас – чернозем, територія, людей багато, дістались
нам фабрики, заводи, є якісь природні багатства,
клімат. І що? Люди бідні. Чому ти бідний?
Бо дурний. Гроші тра вкладати в науку, в людей.
Ні за які гроші не можна купити розум.
Матінка, природа, гєни та здоровий образ життя,
а вчитися треба змалку і до старості.
Видавати книги одне – треба щоб книга нашла свого
читача щоб та книга не покривалась пилюкою
на полці.