Маріанна Гончарова: переконати людей можна, але тільки власними результатами(інтерв’ю для “ЧТ”)

27.03.2015

 Спілкувалася: Альона Чорна

Інтерв’ю записане 24.03.15.

unnamed (1)Відома письменниця Маріанна Гончарова зустрілася у чернівецькій обласній бібліотеці ім. М. Івасюка з шанувальниками своєї творчості та представила нову програму «Чудеса особливим рейсом».  

Відома, у даному випадку, це не штамп, а реальність, як не дивно, для буковинських реалій.  Маріанна Гончарова – лауреат міжнародних премій з літератури, крім того, вона пише і статті, яку друкують у відомих медіа.  На зустрічі було видно, що у Чернівцях Маріанну люблять: за літературний талант, за гумор, за легкість, за якусь відповідність Чернівцям.  Але розмовляли ми не зовсім про літературу

–          Маріанно Борисівно, Вас занесли у список  підозрілих персон, потенційних ворогів путінської Росії… 

Мені здається, що я не зовсім гідна бути в цьому списку. Але так вийшло, що написала резонансну статтю про літню жінку – корінну москвичку, вірменку з Карабаху. Вона вийшла на одиночний пікет з плакатом «Війна з Україною – це безумство». Але стареньку заарештували, призначили гігантський штраф. А ця жінка отримує 5 тис. руб. пенсії.

Вона така маленька, що коли поліцейські тягли її до автозаку, ноги старенької ледь торкалися землі. Я поставила собі ціль. По-перше, знайти її. По-друге, зателефонувала редакторам московських ЗМІ, в які колись писала колонки. Гроші не отримувала за написане, тому попросила перерахувати їх на штраф. А щоб відшукати цю жінку, опублікувала пост у Facebook.  І через деякий час ФБ сторiнка телеканалу «Дождь» допомогла її знайти. Я зателефонувала, ми дуже довго спілкувалися. Від грошей вона відмовилася. Сказала, що син оплатив штраф і що він гордиться нею. А сусіди прийшли з квітами, аби просто підтримати. Коли ми спілкувалися, вона сказала дивовижну фразу: «Если бы вы знали, с какими прекрасными людьми я познакомилась в автозаке!». З нею їхав Борис Нємцов…

Так я написала велику статтю для «Дзеркала тижня», яку передрукували різні видання. Відразу мені почали надходити повідомлення з погрозами, брудом від «тролів». Але я почала розшукувати людей в Росії, які не бояться нас публiчно пiдтримувати. Знайшла художницю, яка в сильний мороз вийшла на проукраїнський мітинг з картиною «Путин, вон из Украины!», на якій була зображена дівчинка з жовто-блакитними стрічками.  Через московських редакторів викупила в цієї художниці картину, таким чином допомогла оплатити їй штраф. До причин занесення в список ворогів послужило й те, що проводила благодійні концерти, на яких збирали кошти на термобілизну для військовослужбовців, берци, на лікування… Тепер ми продали книги і гроші переказанi на допомогу музиканту-лiрнику, художнику,  добровольцю в зоні АТО Вадиму Шевчуку.

–          Політики азартно встигають не тільки вирішувати свої бізнес-інтереси, але й підсипати пилюку ненависті в очі народу. Взагалі є якісь культурні шляхи для примирення? Яка роль митця у цьому процесі?

В цьому аспекті, я оцінюю роботу за критерієм: наскільки людина зберігає життя інших. Нехай збережуть життя людей, зупинять війну. Це найголовніше. Якщо роблять це, я поважаю їх. Потім будемо розглядати інші питання. Зупиніть війну. Це перше завдання.

Щодо культурних шляхів для примирення, то зараз їх уже нема. Але раніше були. Вважаю, що в цій ситуації винна одна людина і система пропаганди. Починати треба з цієї людини, потім змінювати всю його команду і стиль роботи. Думаю, що культурні зв’язки зберігаються з тими людьми, які підтримують нас, які виходять на «Марші миру». Це надзвичайно важливо. До речi, в Українi нема контр-пропаганди. Тобто, системи боротьби с кремлетроллями, в нас поки що нема.

–          Яка ваша думка щодо культурних бар’єрів? Приміром цілком серйозних закидів: не купувати книги видані в Росії…

Звісно це крайність. Через це я не поїхала на «Форум видавців» у Львів, на якому маркували книги знаком «Видано в Росії». Як не дивно маркували мою книгу «Дракон із Перкалаби» про щирих націоналістів, мольфарів, про гори, про любов до рiдного краю… Це смішно. Мої маркованi форумом книги розкупили. Тому що це мої читачi. 

–          Часто помічаю, що пацифісти вважаються неправильним явищем суспільства. Виходить щось не так з людиною, яка апріорі не підтримує війну?

Іноді війна доходить до такої межі, де хоч-не-хоч, а треба воювати. Все залежить від того, до якої позначки дійшла війна. Ми ж дотримувалися пацифістичних переконань, коли росіяни ввійшли в Крим! Але зараз зовсім інша ситуація. Як можна не захищатися, коли на тебе йдуть танки? Коли інша сторона не дотримується перемир’я…

Не можу сказати, що я пацифіст. Звісно, хоча б поганий мир… Але є свої умови. Неможливо бути поганому миру, якщо відібрали наші землі, обдурили наших людей, грозяться взяти Миколаїв, Одесу… Треба бути готовим. Ми не можемо віддати наші міста, землі, а головне – людей.

–          Багато ваших друзів живуть в Росії. Спілкуєтеся на тему війни? Чи змінилися ваші стосунки з часу конфлікту на Сході України?

Справа в тому, що в мене в Росії було дуже багато читачів. Зокрема й таких, які колекціонували мої книги, читали, чекали новинок. В блозі завжди залишали відгуки. В результаті полилося багато бруду. Дізналася, що навіть спалювали мої книги. Але всі друзі, яких я знаю особисто, з якими їздила по свiту по Місії Народної Дипломатії, виходять на «Марші миру» з моїм іменем i нашим прапорцем на табличці. Певно це теж вплинуло на те, що я потрапила в список.

В Москву я не можу їхати. Власне я i не хочу. В Санкт-Петербург запрошували на фестиваль дитячої літератури. Але в останній момент сказали, що мене завернуть в Пулково. Я їжджу в інші міста. Дружнiх країн багато. I там мої читачi.

– Як ставитесь до мешканців Донбасу, які залишилися на підконтрольованих територіях «ДНР» та «ЛНР»?

Мені їх шкода. Переконати цих людей можна, але тільки власними результатами. Вони не розуміють, що таке майбутнє, хочуть жити тільки в тому світі, зі своїм шматком, своєю копанкою. І навіть не прагнуть дізнатися, що може бути краще.

– Переглядаючи стрічку новин у Фейсбуці, що вам подобається, а що викликає роздратування?

Всіх, хто викликав роздратування я прибрала з стрічки новин. Тому що не вистачало нервів. Читаю своїх друзів, акторів. Читаю Луценко, Філатова, Геращенко, Портнiкова, групу Б. Нємцова.

Якою Ви бачите Україну через два-три роки?

Нам буде складно. Але я впевнена в тому, що мої діти та онуки будуть вже краще жити. Ми робимо все для того, аби їхнє майбутнє було хорошим.

–          Ви розповідали, що зараз працюєте над книгою, що має побачити світ у видавництві «Азбука-Аттікус». Про що буде книга?

Це книга про молодих людей, які намагаються відкрити таємницю стародавньої фортеці, прототипом якої є Хотинська фортеця. Але в мене вона буде називатися по-іншому, щоб історики не прискіплювалися. Прототип головного героя, якого в мене звуть Негода (тобто, буря, непогода, нещастя)  – всім відомий iмператор сусідньої країни.

–          Ви знаходите в кожному дні приємні моменти. В одному з інтерв’ю сказали: «Верить в хорошее очень полезно».  Чимало людей вже втратили надію на щось добре. Порадьте, як відновити її? На що звертати увагу в першу чергу?

Найкращі ліки – це допомагати людям, які цього потребують. Біженцям, сусідам, батькам, друзям. Як можете. Матеріально, духовно, морально. Коли зібрали кошти і я знаю, що якась дитина… (ну для нас же ж всi бiйцi АТО дiти) взує берци, чи пораненому хлопцю  відновлять кров. Хіба це не радicть?

–          Зараз модно складати списки книг. Які книги, на вашу думку, має прочитати кожен, аби навчитися гуманно мислити?

Я читаю запоєм і дуже багато. Якщо виокремити якісь книги, то це класика: українська, російська. Дівчатам треба прочитати «Дорога уходит вдаль» О.Бруштейн. Хлопцям – всю бібліотеку пригод. Людям старшого віку, для того, щоб зрозуміти, що відбувається з світом, треба читати «Розу світу» Д. Андрєєва. Обожнюю книги С. Довлатова, Д. Рубіної, Д. Селінджера, класику американську, англійську.  Крім того, я особисто люблю поезії С. Жадана, Андрiя Любку, вишукану Христю Венгринюк. Дiти наші  повинні читати книжки видавництва «У старого Лева» Нещодавно там вийшов переклад з росiйськоi книги Дiни Сабiтовоi «Три твої імені». Чудова книжка. Виокремити конкретні твори важко. Важливо, щоб любов до читання йшла з дитинства.

–          У вашої донечки Ліни сьогодні день народження. Вітаю вас! І прошу поділитися секретами виховання дітей…

Ой, я не вмію виховувати дітей. Я їх просто люблю. Вони виховуються  на прикладі родини: чоловіка, мене, моєї мами.. Думаю, що моя мама – це основний зразок для дітей. Я в житті ніколи не говорила що це от можна, а це ні. Діти бачили, що ми цього не робимо і самі не робили, бачили, що ми читаємо і вони захоплені книгами. Вони бачили, що я люблю своїх рідних, готова прийти на допомогу і вони так роблять. Тому щодо виховання, це не до мене.

Коментарі
  • Згоден, що дітей треба виховувати особистим
    прикладом.
    Які ми, такі наші діти.
    На них ображатися, це на себе ображатися.

  • Это вот так кажется, что её проза лёгкая,
    а вдумаешься – там такие мысли о несовершенстве
    мира, что плакать хочется.
    Но оптимизма в её прозе хватает, чтобы не
    заплакать, а устоять, а ещё и посмеяться
    над своими бедами.

  • Очередной эльф не от мира сего..

    > Ми ж дотримувалися пацифістичних переконань, коли росіяни ввійшли в Крим!

    Обоюдная мясня на майдане, нацистские поезда “дружбы” сжигающие людей заживо в Одессе и разбивающие памятники на востоке страны – истинный пацифизм этих “они же детей”.

    > Але я впевнена в тому, що мої діти та онуки будуть вже краще жити. Ми робимо все для того, аби їхнє майбутнє було хорошим.

    Ну а я уверен в том, что мои будут жить хуже. Даже хуже меня. Потому что они уже не застали то время, когда своей страной можно было гордиться. Когда детей с ясельной группы воспитывали в духе интернационализма, взаимопомощи, человеколюбия.. Короче, текста можно написать не меньше, чем в этом интервью, но толку..

    • Да чего там говорить, мне лично фраза “Читаю Луценко, Філатова, Геращенко, Портнiкова, групу Б. Нємцова.” про гражданку сказала многое, практически все.

  • “В цьому аспекті, я оцінюю роботу за критерієм: наскільки людина зберігає життя інших. Нехай збережуть життя людей, зупинять війну. Це найголовніше. Якщо роблять це, я поважаю їх. Потім будемо розглядати інші питання. Зупиніть війну. Це перше завдання.”
    МУДРО!! Зупинити війну – це найперше, але хто зможе?

  • Она кончила наш университет, НАША ЗЕМЛЯЧКА,
    пишет жизненные рассказы, у неё СВОЙ ЧИТАТЕЛЬ.
    Они в восторге.

    • “Она кончила наш университет, НАША ЗЕМЛЯЧКА,” – ага, как и Яценюк. “пишет жизненные рассказы, у неё СВОЙ ЧИТАТЕЛЬ” – ага , как и у Стефани Майер, которая сумерки написала. Я говорил, о том, что, а точнее, кого ОНА читает в ФБ, и по моему мнению, все єти персонажи, чье мнение она считает заслуживающим внимания, ее характеризуют гораздо более выпукло , чем ее произведения.

      • Вы знаете, когда я впервые прочел дневники Достоевского, которые его личность характеризуют гораздо больше, чем его книги, то просто ужаснулся. А потом понял, что ЛИЧНОСТЬ АВТОРА и его ПРОИЗВЕДЕНИЯ нельзя объединять в одно целое, как ни странно это покажется. Но это уж очень разные космосы.
        Вы говорите про политические предпочтения этой писательницы, про ее личность, которая раскрывается в этих предпочтениях. Мне это тоже гораздо интересней ее рассказов, которых я не читал. Но обратите внимание, много ли комментаторов под этим интервью сказали хоть что-то про политическую часть этого интервью? Им это неинтересно, они пишут свои восторги от ее литературы, и больше им ничего от нее и не надо. Поэтому вы, Женя, как и я, со своими комментами про политические взгляды писательницы здесь для многих выглядим неуместно, “провокативно”и еще как-то нехорошо. Поэтому почти все мои комменты в этой ветке были удалены, могут удалить и ваши))).

        • Я высказываю свое мнение, если кто-то считает это провокацией, это, простите, не мои проблемы. По сути Вашего комментария : безусловно, ЛЮБОЙ талантливый человек может и должен рассматриваться ОТДЕЛЬНО от своих произведений. Врнее, оцениваться должны в первую очередь именно они, а где-то в 30-ую , сам творец. Высоцкий – гениальный поэт 20- го века, но жить с ним — это же караул. Пушкин, упомянутый Достоевский, да мало ли примеров. Однако же интервью не о произведениях Гончаровой, (цитата: ” Але розмовляли ми не зовсім про літературу”), а в том числе и о политике, и о политиках, и то что мнение по поводу этих сфер жизни Гончарова формирует в том числе читая ФБ Геращенко, Луценко и прочих, лично для меня показалось знаковым, на что я и обратил внимание. Повторюсь, что будут думать о моем мнении другие, меня мало интересует (не хочу показаться грубым и заносчивым, но я этих людей в жизни не видел). Удаляя комментарии, с которыми они не согласны, они лишь докажут свою несостоятельность и незрелость.

          • Согласен с вами. Природа очень справедлива, даря кому-то какой-то талант, она часто лишает этого человека в остальном элементарных качеств.
            Уверен, если бы, например, кто-то, беря интервью у Каспрука, половину вопросов посвятил бы теме “Каспрук и аэробика”, то это вызвало бы ряд не самых позитивных комментов со стороны любителей аэробики по поводу уверенных размышлений и, тем более, утверждений мэра…

    • Наличие восторженных шанувальникив не доказывает ничего, у “Ласкового мая” их намного больше, в том числе и с высший образованием. Женя про личность Гончаровой написал, точнее про то, что она, писательница, сама читает.

  • Странно, но я ничего не читаю из того,
    что читает мадам Марианна. Пробелы мои.
    Я как -то больше люблю О. Генри, Хемингуэя, Чехова,
    Дюма, Бальзака, Моруа, люблю “Пан Халявский”
    Квитка – Основяненка. А Гоголь, а Пушкин , а
    Шевченко.
    Во дни сомнений, во дни тягостных раздумий –
    как ни припасть к живительной силе слова
    природных гениев.

  • “Найкращі ліки – це допомагати людям, які цього потребують. Біженцям, сусідам, батькам, друзям. Як можете. Матеріально, духовно, морально. “

  • писатель и политика - вещи несовместимые сказав:

    Если бы не коммент Жени никогда не прочитал бы это интервью, в котором героиня высказала такое количество наивностей и противоречей, что просто невозможно не прокомментировать некоторые из них.

    «В цьому аспекті, я оцінюю роботу за критерієм: наскільки людина зберігає життя інших. Нехай збережуть життя людей, зупинять війну. Це найголовніше». ———— И тут же эта писательница, которой вроде бы и запрещен въезд в РФ, но она точно этого не знает, говорит такое: «Не можу сказати, що я пацифіст… Неможливо бути поганому миру, якщо відібрали наші землі… Ми не можемо віддати наші міста, землі…». ———- Так что все-таки главное для писательницы Гончаровой – жизни людей, которые погибают на войне, которую она хочет остановить, или земли и города, которые она так не хочет отдавать? Кстати, ни слова про желание самих жителей тех земель и городов, ведь писательница таким не обязана интересовать. Ей бы, хоть на мгновение глянуть результаты выборов в ВР на территориях, про которые она так беспокоится, может хоть одна трезвая мысль пришла бы в ее голову.

    «Вважаю, що в цій ситуації винна одна людина і система пропаганди».—————- То есть, виноватый есть, и этот виноватый, конечно, чужой (свои все ангелы), и он один все это замутил и придумал. А вооруженный государственный переворот, который все это спровоцирвал – это вовсе не переворот на деньги Запада, мечтающего обложить РФ натовскими ракетами, а революция гыдности, право народа на повстання, в чем сейчас ему в категоричной форме отказано на примере Коцабы или Юрия Хорта.

    «До речi, в Українi нема контр-пропаганди. Тобто, системи боротьби с кремлетроллями, в нас поки що нема».——————– И тут же писательница говорит «я не поїхала на «Форум видавців» у Львів, на якому маркували книги знаком «Видано в Росії». А это маркування не является оголтелой безумной укропропагандой? А отключенные российские телеканалы это не пропаганда, что, кстати, осудили такие персонажи, как (могу привести их цитаты): представитель ОБСЕ по вопросам свободы СМИ Д.Миятович, представитель Госдепа США М.Харф, пресс-секретарь НАТО О.Лунгеску, Комитет защиты журналистов, который базируется в Нью-Йорке, экс-президент ведущей в мире правозащитной организации «Freedom house» Д.Кремер. Ну и, конечно, разве можно назвать укро контр-пропагандой запрет в телеэфире песен Кобзона, всех фильмов, произведенных с 1991 года, где есть российские менты или военные, а также абсолютно всех фильмов, которые были произведены в РФ, начиная с прошлого года, даже если они про первую школьную любовь или про взаимоотношения в цыганском таборе.

    «Мені їх шкода (мешканців Донбасу, які залишилися на підконтрольованих територіях «ДНР» та «ЛНР»)… І навіть не прагнуть дізнатися, що може бути краще». —————- А у этих жителей Донбасса не было 23 лет опыта «счастливой» жизни в Украине, которую патриот Кузьма Скрябин незадолго до смерти назвал «суцильной руиной»? И если они, например, больше такого не хотят, то этой писательнице их «шкода».

    «Але я впевнена в тому, що мої діти та онуки будуть вже краще житии».————— Точно так нам говорили националисты перед референдумом о суверениите Украины 23 года назад. Результат тех прогнозов известный.

    «Ми робимо все для того, аби їхнє майбутнє було хорошим». ——————- То есть, голосовать на выборах за партию войны, премьер от которой уничтожил за год всю экономику до такой степени, что сейчас госбанкам – Ошадбанку и Укрэксиму – реально грозит дефолт, это «робимо все»? Ну-ну, давайте, “патриоты”, так и дальше…

    • “Если бы не коммент Жени” – спасибо, это приятно.В целом, по Вашему комментарию полностью поддерживаю, люди творческие, они слегка ” не от мира сего”, и в наш мир им соваться не стоит, тем более, чего- то вещать, только улыбку вызывают.

  • Знаю Марианну много лет. Удивительная женщина и писательница! Респект вам

  • “ложь – это буфер, смягчающий удар о суровую реальность жизни”

  • Я когда делал жене предложение, вспоминал МАрианну с ее венским кофе)) Спасибо, наша Маруся!

  • “И Филюнин все понимает, замолкает, успокаивается.

    И мир, и покой, и тишина. ” – обожаю эту фразу)

    • Честно говоря эти комменты откровенно бесят. Одни агрессивно настроенные российские боты пасутся. Под действительно культурной статьей сплошная грязь. Очень неприятно читать. Убедительная просьба либо чистить комментарии, либо вообще убрать их с сайта.

      • 100000%!!! Комменты – три пророссийких бота, пара друзей хозяина и изредка посторонние.

        • А что вы, неуважаемые (Мумия и ее товарищ), здесь тогда делаете, если всё на этом сайте так ужасно и неинтересно? Постоянное присутствие здесь таких, как вы, засланных ботов, ненавидящих этот сайт, говорит и о его влиянии. Именно поэтому вы и здесь.
          А на говно вы здесь исходите потому, что в вас лютует бессильная злоба. Вы же абсолютные серые бездари, даже по существу написать не можете, вы неспособные ни на что большее, чем на редкие тупые ядовитые реплики ни о чем. Почаще сюда заходите, мы так вам рады, и почаще здесь брюзжите: без таких клоунов жить не было бы так весело.

      • А можно по существу, без бабской истерики, указать, где именно грязь? Или на это ума не хватает?
        Для меня, например, ваш коммент является тупым, капризным и агрессивным, но я уважаю ваше право высказать любое свое мнение, пусть и такое, и НЕ ТРЕБУЮ, ЧТОБЫ АДМИН УДАЛЯЛ ВСЁ, ЧТО МНЕ НЕ НРАВИТСЯ. Потому такие, как вы, ничего, кроме несчастного недогосударства не смогли за 23 года построить.
        И это не статья, а интервью, и оно не только про культуру, а в основном про политику – больше половины вопросов о политике, так что не валите с больной головы на здоровую. И не пародируйте здесь своей жалкой истерикой Нацраду фашиков, которая вынесла уже 5 предупреждений телеканалу 112 только за то, что там иногда звучат альтернативные мнения.

    • А где именно поставить запятую, должно решать ответственное лицо)))

  • Где грязь? Очень разные мнения. От восторга до непрятия. За год привыкли как в совдепии в одну дудку дуть. Ошалели совсем. Все-то вас бесит, что не хором

    • Ага, и при этом самое веселое, что это те же люди, которые вышли на Майдан ” чтобы не было совка и мы жили в Европе”:)

  • Залишити відповідь

    Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

    Щоб додати фото у коментар, необхідно в текст вставити ссилку на фото.

    Як вигадують кримінальні справи

    Останні новини