Олігархи не вмирають(фото)

15.12.2014

UnknownКолись Іван Назарович Снігур зробив виставку австро-угорських воєнних листівок у бібліотеці Чернівецького Національного університету. Потім її здається повторювали у Чернівецькому краєзнавчому музеї. Когось вона вражала раритетністю, когось якимсь художніми та колекційними якостями, а мене вона вразила іншим.

Листівки у залі розподілили по роках. 1914, 1915 і так до 1918. І між листівками початку війни, і кінця війни неймовірна різниця.  Вони вироблялися в одних й тих самих друкарнях, їх навіть малювали одній й ті  ж люди, їх отримували все ті ж піддані Австро-Угорщини. Але різниця між 1914 і 1918 вражає. Листівки початку війни про героїв, яих чекають прекрасні жінки і милі діти, про солдат, яких якщо й поранять, то естетично, легко ї їх одразу оточать милі сестри милосердя, про те, який огидний ворог, як він подібний до комахи(да, саме до комахи), який цей ворог дикий та дурний, і які почесті чекають на воїна, коли він повернеться. А листівки 1918 року зовсім інші. Про те, як солдати повертаються, бідні й не прилаштовані, а навколо  жирують діляги, бізнесмени, яким пішла ця війна на користь, Як неймовірно болісною  виглядає розкіш на тлі тотального зубожіння країни. Як люди від бідності і безвихідності, від безробіття і краху економіки фактично стають рабами підприємців. Оскільки альтернативи немає.  Випускали листівки про те, що інвалід нікому не потрібний, навіть герой. А ті, хто закликав його до геройства, йдуть по життю далі, забувши про все. Ось різниця між 1914 та 1918.

Мене іноді «звинувачують» у пацифізмі. Просто хочеться, щоб ніхто не прикрашав війни. Не робить війну та ненависть красивими. Вони жахливі. Рани неестетичні, життя інвалідів  та сиріт буде дуже важким,  називати ворогів комахами  – не кращий шлях знайти взаєморозуміння, ненавидіти чужу жорстокість і закривати очі на свою – теж не вихід. Зневажати їх брехню, та підтримувати свою  – також. Підкоряти інших – так само огидно, як підкорятися.

І ще, крім всього, все це було. І це піднесення, яке ми вважаємо суто нашим. Тисячу разів було.  Тисячу разів так починалося.  А як закінчувалося? Дізнайтеся десь. Ви думаєте цього разу буде по-іншому?

Як відомо перша світова на наших теренах фактично закінчилася братанням військ. Солдати порозумілися скорше, аніж політики. Але це був вже час інших листівок.

Ми весь час повторюємо: що герої не вмирають. Так легше жити мабуть. Особливо тим, хто втратив родичів, хто знає, що вони вмерли. Але  ніхто з медіа і політиків не повторюють,: насправді, олігархи не вмирають. Хоча  у медіа знають це точно, адже без них не існувало б ні самих медіа, ані цих політиків. А може і цієї війни.

Якби медіа з таким заохоченням посилали на війну своїх інвесторів та рекламодавців.

автор Сергій Воронцов

 

І трохи фото: не з колекції Снігура, правда. Десь загубив))) Австро-угорські листівки  початку війни, і кінця війни (ілюстрація з австро-угорського журналу та графічна робота чернівчанина Леона Копельмана)
, як підсумувала війну у двадцяті.

 

1914

ворог огидний, він подібний до комахи

sterbienNiko-Lausrussiantsarwithlouseonback

8643582986_eec2b7d982_z8642484679_244a9c729a_h

 

 

А це 1918 рік і після

бачимо зубжілих солдат та багатія, який разбагатів на тлі загальної бідності. Про це вони мріяли? Звісно, що ні. Але цього вони добилися

 

 

annoshow (7)

 

Робота чернівчанина Леона Копельмана має назву “Хрести”IMG_2504
/>на

На руїнах імперії. Пояснення (біла лошадь  – символ політичної партії, яка отримала післявоєєнні преференції)

annoshow (4)

Коментарі
  • Потрясающе. Сколько же надо было людям пережить,
    чтобы так измениться за короткий срок.

  • То були не просто виставки, а презентації книги із репродукціями тих листівок. Ті листівки відправляли з фронтів чернівчани, буковинці додому. До візуального ряду там ще додаються рядки солдатів на зворотах! Та книга вже вийшла другим накладом. При нагоді подарую.

  • Всё правильно написано. К сожалению, история повторяется и не только в виде фарса. Повторяются и трагедии.

  • Залишити відповідь

    Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

    Щоб додати фото у коментар, необхідно в текст вставити ссилку на фото.

    Як вигадують кримінальні справи

    Останні новини