Хто та що, чому і навіщо знецінюють гривню – експерти
Про це міркує газета “Експрес” та її експерти. текст:
.Чому Нацбанк та уряд не йдуть на зміцнення гривні? Чи є передумови для цього?– Звичайно, передумови для зміцнення гривні є, — вважає Євген Пенцак, викладач фінансів і ризик-менеджменту Києво-Могиляської академії.
— Усі вони, зауважте, економічного характеру. По-перше, скорочується імпорт товарів, обладнання, продаж автомобілів. Доходи населення знижуються, багатьом доводиться відмовлятись від відпочинку за кордоном.Доходи працівників бюджетної сфери та пенсіонерів також не зростають, а тому немає сильного інфляційного тиску, що запустив би далі девальваційну спіраль.
У літній період, як правило, витрати у громадян нижчі, інфляція зменшується, люди намагаються виживати завдяки роботам в агросекторі. Ну й плюс – чимало українців працюють за кордоном, створюючи власні валютні запаси. Вже узгоджено новий транш кредиту МВФ, бачимо підтримку фінансовими ресурсами з боку ЄБРР, Міжнародної фінансової корпорації..
.– Якi фактори не сприяють змiцненню нацiональної валюти?
— Зважаючи на реальну вiйну на сходi та додатково на торговельну вiйну з Росiєю, нинi передумови для змiцнення гривнi дуже обмеженi, — вважає Денис Чернiков, керiвник програм Лабораторiї законодавчих iнiцiатив.
— По-перше, згортається експорт до Росiї. Прем’єр оголосив про можливе припинення експорту до цiєї країни взагалi.По-друге, велика кiлькiсть пiдприємств, якi забезпечують експорт металопродукцiї (а цей товар становить до 30% українського експорту), є в тому числi в областях, де триває антитерористична операцiя. Нинi важко оцiнити, який саме внесок цих пiдприємств у валютнi надходження, але очевидно, що вони найближчим часом аж нiяк не зростатимуть. Отож основним джерелом надходження валюти вiд експорту (i, вiдповiдно, фактором змiцнення гривнi) будуть сiльське господарство та енергетика.
Але цього обсягу, звичайно, недостатньо, щоб суттєво вплинути на курс. У принципi, сподiватися значних змiн можна лише зi збiльшенням iноземних iнвестицiй в економiку України.
— Чого можна чекати вiд курсу найближчим часом?
— Безперечно, ситуацiя на валютному ринку перебуває пiд впливом воєнних дiй, — каже Андрiй Новак, голова Комiтету економiстiв України.
— Учасники ринку прагнуть захиститися, тому мiняють гривнi на так звану тверду валюту. З iншого боку, уряд з очевидною допомогою НБУ змушений здiйснювати додатковi досить великi витрати на ЗСУ України, крiм того,що фiнансувати й АТО. Це витрати, якi не були передбаченi в Законi про “Державний бюджет на 2014 рiк”. Через це тиск на гривню зростає.Але не змiцнювати в перспективi гривню – означає ще погiршувати життя нашого населення та становище багатьох пiдприємств. Уряд має це врештi зрозумiти. Або пiти.
Леся ЯСИНЧУК, газета “Експрес”
Залишити відповідь