Красноїльська маланка та Вашківецька “Переберія”: як маланкують на Буковині (фото)
Вже традиційно у різних районах Буковини в ніч з 13 на 14 січня проходять фестивалі Маланок.
У Вашківцях таке дійство називають “Переберією”. Головні учасники дійства – Маланка, Козак, Бук Шандр, Українка, ведмеді, цигани, дід та баба – перевдягнені чоловіки та хлопці. Переодягнені виходять на вулиці міста збираються в групи, ходять від хати до хати, вітають з маланкою господарів садиби.
У селищі Красноїльськ, Сторожинецького району, це дійство відбувається дещо по-іншому. Селище знаходиться на кордоні пропуску з Румунією, тут вдало поєднані українські та румунські традиції.
За декілька тижнів до свята, місцеві жителі власноруч виготовляють костюми. Серед маланкарів тут найчастіше зустрічаються традиційні українські та румунські вишивки, образи “діда”, цигани з ведмедями, чорти з ланцюгами та інші міфічні герої.
Красноїльська Маланка вважається наймасштабнішою. Сюди звідусіль з’їжджаються люди, аби глянути на автентичне святкування Маланки. Цьогоріч, при в’їзді у селище встановили блокпост, де переодягнені у військову форму маланкарі, вимагають гроші за проїзд.
Свято Маланки відбувається чи не в кожному буковинському селі та місті. У різних районах Буковини маланкарі мають свої традиції святкування.
Фото: acc.cv.ua, “Вільне життя” та користувачі соцмереж.
Залишити відповідь