Істерія довкола виборів – це “димова завіса” “Народного фронту” для відволікання уваги громадськості
Вже котрий тиждень Чернівці лихоманить ідеєю дострокових виборів. Ця тема знову знаходить своє відображення в ефірах місцевих телеканалів.
Якщо у попередні тижні електоральна пропасниця діагнозувалася у місцевих політпацієнтів, то протягом 15-21 травня в дискусію довкола переобрання чернівецьких депутатів, а то й мера Олексія Каспрука, включилися фігури загальнонаціонального масштабу.
До Буковини завітав екс-нардеп, екс-віце-прем’єр-міністр, екс-«батьківщинівець», екс-радник Петра Порошенка, а нині просто лідер громадського руху «Рідна країна» Микола Томенко.
Політик взяв участь в ефірі програми «Чернівці сьогодні» на «Чернівецькому промені» та «Пряма відповідь» на телеканалі «Чернівці». Окрім загальноукраїнської тематики, у програмі «Чернівці сьогодні» Томенко торкнувся й питання дострокових виборів у Чернівцях.
На думку політика, розв’язати конфлікт можуть виключно самі чернівчани, висловивши свою позицію чи через опитування громадської думки, чи в інший спосіб, який дозволить визначити позицію більшості мешканців. Тільки після цього, знаючи думку більшості чернівчан, можна звертатися до парламенту про призначення дострокових виборів.
«Якщо є конфлікт, то в цьому конфлікті є дві сторони. Як конфлікт можна розв’язати? Або помирити дві сторони, або їх переобрати. Якщо ідея дострокових виборів сприймається як правильна, то на вибори мають піти і депутати, і міський голова. Бо одну сторону конфлікту ми залишимо, а іншу – поміняємо, а якщо знову мер буде сваритися, і так вічно будемо переобирати міську раду?», – вважає Томенко.
Він додав, що достатньої кількості голосів для призначення виборів у Чернівцях серед парламентарів не буде.
«Як можуть вирішити конфлікт в Чернівцях депутати парламенту, більшість з яких нічого про це місто не знають. Цей конфлікт можуть розв’язати тільки самі мешканці Чернівців. Я переконаний, що голосів за питання не буде».
Крім того, Микола Томенко вважає, що представники «Народного фронту» після відмови брати участь у минулих місцевих виборах не мають права вказувати іншим політсилам що і як робити.
Однодумцем Томенка щодо питання, хто саме має вирішувати долю міської ради, виявився і голова обласної організації ВО «Свобода» та заступник голови Чернівецької обласної ради Віталій Мельничук, який взяв участь у відео-інтерв’ю порталу «БукІнфо».
Попри надмір обережну риторику, за якою часто втрачався зміст вказаного, Мельничук все ж повідомив про те, що вважає роботу фракції «свободівців» у міськраді задовільною та відкинув закиди у співпраці із «Рідним містом».
Як типовий посадовець, Віталій Кузьмич всіляко уникає гострих кутів у своїх заявах. Не зважаючи на те, що в середовищі чернівецької «Свободи» вже тривалий період тліє деяке непорозуміння, що час від часу втілюється в публічні конфлікти, Мельничук заявляє про нормальні робочі стосунки між партійцями.
Дещо сумнівними є його слова і з огляду на діяльність різних груп впливу, передовсім, у чернівецькій міській організації. Однак зараз у середовищі буковинських «свободівців» спостерігається взаємовигідний нейтралітет через значні виклики ззовні.
Нечіткість заяв Віталія Мельничука щодо позиціонування обласного осередку з приводу тих подій, які б мали викликати неодмінну реакцію у націоналістичних сил, дозволяє говорити про зменшення радикалізму серед старшого покоління місцевих соратників Олега Тягнибока. На часі вони зберігають за собою «контрольний пакет акцій» в організації, тому потенції молодого та більш радикального складу «Свободи» не знаходять втілення.
Ймовірно, що за такого розвитку ситуації буковинська «Свобода» зіллється із типовим образом партій, причетних до влади. Це може викликати відтік партійної молоді до більш радикальних організацій – «Національного корпусу» чи «Правого сектору». Таким чином, владні посади можуть трансформувати місцеву «Свободу» у клуб номенклатурників, які не мають реального впливу ні на що, на зразок «Народного руху» початку 2000-их.
Дещо схожа ситуація зі «Свободою» і в місцевого осередку «Народного контролю». Розмова із головою обласної організації цієї політичної сили, депутатом Чернівецької міської ради Іваном Гончарюком відбулася в ефірі програми «Без емоцій» на телеканалі «Чернівецький промінь».
На відміну від ідеологічної ВО «Свобода», «Народний контроль» був зібраний довкола спільних інтересів кількох груп, які нині прагнуть відігравати вагомішу роль в місцевій політиці. Ситуація в місті обернулася не надто вдало для цих груп, тож невдовзі після місцевих виборів, у «Народному контролі» почалися відцентрові рухи.
Через специфічне розуміння своєї ролі в Чернівцях та області, народний депутат Максим Бурбак зробив усе можливе, аби «Народний контроль» з провладної фракції перетворився на фактично опозиційну. Неможливість «доступу до тіла» міського голови та численні звинувачення у роботі на Москву–Фірташа–Продана–Януковича мали своїм наслідком те, що основні бенефіціари місцевого «Народного контролю» втратили інтерес до проекту. Відтак відбувся дрейф частини топ-обличь: Романа Ванзуряка, Володимира Середюка, Юлії Сафтенко, Антоніни Бабюк та ін.
У причинах тієї активності, що породжує більшість конфліктів у Чернівцях розбирався Святослав Вишинський в авторській програмі «Чорним по білому» на телеканалі «Чернівецький промінь».
На думку автора, підвалини активізації теми дострокових виборів у Чернівцях варто шукати у кількох подіях: призначення нового прокурора області та підозріло прискіплива увага київських високопосадовців до проблеми контрабанди й вирубки лісу на Буковині. Через розгортання істерії довкола виборів, яка підкріплюється заявами боротьби з Дмитром Фірташем та реваншем регіоналів, «фронтовики» створюють «димову завісу» з метою відволікання від небезпечних для них тем.
Володимир Звенигородський
Джерело: БукЦентр
Залишити відповідь