Реформатор Каспрук, новодністровський «шатун» та експансія Саакашвілі

30.11.2016

На Буковині протягом останніх років зима завжди настає несподівано, а цього тижня несподіванка вийшла ще та. Ще не встигли висохти чорнила на шпальтах лояльних до міської влади газет, де йшлося про готовність комунальників до зими, як природа довела, що папір все витримає. На відміну від паперу місцевих газет, який, певно, вже все бачив, не витримали випробування снігом комунальники. Заяви заявами, але негода, немов насміхаючись над самовпевненістю чернівецьких комунальників, розклала крапки над «і» й вчергове довела городянам, що позитивні зміни – це не про Чернівці.

Якщо із розчищенням центральних вулиць так-сяк впоралися, то другорядні вулиці та міжбудинкові проїзди у Чернівцях були віддані на поталу стихії та сумління двірників. При цьому владники не втомлювалися повторювати, що ситуація контрольована. Залишилося незрозумілим, для чого потрібно було перекривати рух транспорту у семи районах області з такою «контрольованою» ситуацією. На це питання не зміг відповісти і голова Чернівецької ОДА Олександр Фищук, зазначивши, що рух перекрили, бо Служба автомобільних доріг у Чернівецькій області зрозуміла слово «обмеження» як «перекриття».
А в обласному центрі керівник МіськШЕПу Михайло Ігнатьєв поспішив заявити, шо дороги розчищалися за європейською практикою. Цим заявам можна б було повірити, якби ж не було б Інтернету. Кожен бажаючий через веб-камери міг спостерігати, як з результатами негоди впоралися у сусідній з Чернівецькою областю румунській Сучаві.
Поки активна й пасивна громадськість переймалася розчищенням від снігу обласного центру, у Чернівецькій міській раді розігрувалася чергова трагікомедія. На позачерговій сесії депутати успішно подолали veto міського голови щодо створення наглядових рад при парку імені Шевченка та «Чернівціспецкомунтрансі». Про підводні течії та наслідки створення наглядових рад при комунальних підприємствах у Чернівцях читайте у наших попередніх дайджестах. Зазначимо, що попри інформаційну артпідготовку довкола згаданого питання, яка мала місце на шпальтах та ефірах лояльних до міського голови ЗМІ, як ми і прогнозували, сенсацій не сталося.

Депутатський корпус з легкістю поклав міського голову «на лопатки». Відтак можна констатувати, що процес усунення Олексія Каспрука від впливу на ключові комунальні підприємства Чернівців успішно стартував. Ймовірно, що цей процес викличе спротив лише в інформаційному просторі з боку тих ЗМІ, які підтримують керівництво міськради.
Захмарні рахунки за комунальні послуги, які з початку листопада почали отримувати чернівчани, є благодатним ґрунтом для критики влади. Цим і скористалися міські депутати, порушивши тему мораторію на підвищення тарифів на комуналку, який був прийнятий ще влітку. До мораторію додався ще й проект рішення щодо заборони підвищення вартості теплоенергії для чернівчан, що розглядатиметься на наступній сесії міської ради.

Попри всю популістичність таких мораторіїв, ефект ці дії все ж таки матимуть. Єдине питання, чи стане чернівецьким депутатам снаги, не обмежуючись виключно популістськими заявами, розібратися в українському законодавстві та поборотися із державним монстром у вигляді Нацкомісії, яка регулює тарифи. Справа у тім, що, згідно законодавства, згадана комісія уповноважена регулювати лише ті тарифи за послуги, що надаються природніми монополіями. Усі решту – це прерогатива місцевого самоврядування. Вітчизняні реалії призвели до того, що НКРЕКП, зрештою, почала диктувати свої умови всій країні.
Крім депутатів, Олексієві Каспруку псували нерви традиційні для Чернівців комунальні проблеми. Цього тижня частина обласного центру вчергове залишилася на кілька днів без нормального водопостачання через аварію на водогоні у Ленківцях. Тінь екс-мера Федорука, окрім ілюзії правонаступності, створює нинішньому міському голові чимало проблем, серед яких і комунальні. Тривалий час ігнорування необхідності модернізації мереж має своїм результатом той стан комунального господарства, через який морочить собі голову Олексій Каспрук.
Саме питання модернізації комунального господарства стане тим, через яке Каспрук увійде в історію Чернівців або як реформатор, або як той, хто втратив чимало можливостей. Цього тижня Чернівецька міська рада підписала договір гарантій з Європейським банком реконструкції і розвитку за проектом модернізації інфраструктури теплопостачання у місті. Поряд із вже підписаним проектом з модернізації водопостачання, Чернівці можуть хоча б у цих питаннях набувати вигляду європейського міста.

Проте не все залежить від кредиторів та керівництва міськради. Не варто скидати з рахунків й депутатський корпус, з яким у міського голови далеко не найкращі стосунки. Виключно кланова бійня за знищення рейтингів може мати наслідком провал усіх напрацювань з модернізації міста. Зосередившись на протистоянні, міський голова та депутати можуть пожерти один одного, а за разом й інтереси міста. Чи стане мудрості одній зі сторін конфлікту піти на поступки заради розвитку Чернівців – є питанням дискусійним. Наразі подібних прецедентів не спостерігалося. Через принциповість та провінційну недалекоглядність і міський голова, і ті сили в депутатському корпусі, які грають першу скрипку, більше шкодять Чернівцям.
Операція «Шатун», про яку так багато говорили – ні, не більшовики, а влада – докотилася й до Буковини. Але, зважаючи на місцевий колорит, джерелом «шатуна» виступила влада. Почалося все, схоже, з Новодністровська. Місто енергетиків та кілька прилеглих сіл намагаються вирватися з ціпких обіймів місцевої районної влади, яка, незважаючи на назви посад, вже багато років репрезентована Василем Козаком. У боротьбі за сфери впливу цього разу жертвою став міський голова Новодністровська.
Рух на децентралізацію та створення об’єднаної територіальної громади вочевидь не збігається з баченням районної влади. Як наслідок, керуючись правилом: якщо не можеш перемогти якийсь рух, спробуй його очолити, Козак намагається посадити в крісло голови Новодністровської міської ради більш поступливу особу. В умовах, коли вибори до ОТГ Центрвиборчкомом скасовані, районна влада, яка хотіла б бачити Сокирянський район в єдиній громаді, має ще трохи часу, щоб вдаватися до різних прийомів аби «кошмарити» і сам Новодністровськ, і ті населені пункти, які прагнуть створити ОТГ з містом енергетиків.
У Чернівцях цього тижня «шатунами» виступили люди у військовій формі під керівництвом провідника місцевої організації «Ніхто крім нас» Юрія Ковальця та власники автівок з іноземною реєстрацією. І ті, і ті проводили свої акції протесту у п’ятницю, 18 листопада, з тією різницею, що автомобілісти перекрили трасу на Порубне, створивши чималі дорожні корки, а протестувальники під ОДА, з огляду на без діяльність обласної влади, суттєвого впливу на життя області не спричинили.

Обидві акції можна було б віднести до спроб розхитування ситуації в області, якби не без діяльність влади. У випадку з автомобілістами йшлося про незрозумілі правила гри на автомобільному ринку, де автівки вартістю кілька сотень євро у країнах Європейського Союзу в Україні, після розмитнення, дорожчають на тисячі євро. В іншому – бездіяльність обласної влади у багатьох питаннях. Вочевидь, далася слабка підготовка учасників пікету під ОДА, бо з усіх претензій до обласної влади чи не найвагомішими виявилися зауваження щодо того, що голова ОДА не їздить до зони проведення АТО.
Акції протесту у столиці не зачепили Чернівців. Сподівання на третій Майдан є все ще такими ж теоретичними, як і друге пришестя. Це, до слова, й породжує масу спекуляцій та дає ґрунт для різноманітних тлумачень. Зараз можна із впевненістю говорити, що попри загальне невдоволення станом справ у державі, протестні настрої зберігають хаотичний характер через відсутність сили, яка б концентрувала довкола себе критичну масу невдоволених громадян.
Деякі потенції у згаданому контексті має політичний рух Міхо Саакашвілі «Рух нових сил». Проте на Буковині наразі не спостерігається активного позиціонування соратників екс-голови Одеської ОДА, попри візит до Чернівців Давида Сакварелідзе. Ймовірно, що у найближчому майбутньому цей рух ще заявить про себе у нашій області, однак залишається дискусійним питання щодо представників. Наразі ті особи з Буковини, які вже встигли «засвітитися» в орбіті Саакашвілі, не дозволяють стверджувати, що новостворений політичний рух матиме якісь відмінні від існуючих риси.

Володимир Звенигородський — спеціально для БЦ 

Коментарі
  • Нові лідери та нові імена незаплямованих борців від Міхо: Рома Ванзуряк (екс-губер, екс-нардеп, екс-удар) та його вірний ад”ютант та радник невгамовний комуняка Івашин.
    Вперед, народ (лохи) йде за вами!

  • Залишити відповідь

    Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

    Щоб додати фото у коментар, необхідно в текст вставити ссилку на фото.

    Як вигадують кримінальні справи

    Останні новини