Дороги влади, межа популізму і ревнивий Салагор
Огляд телеефіру від сайту “Буковинський центр“
Голова Чернівецької ОДА Олександр Фищук відкрив секрет поганих українських доріг. У програмі «Час змін» на телеканалі ТВА 27 жовтня посадовець пояснив, чому більшість робіт проводять восени у дощову погоду – це специфіка, яка визначена законодавством. Доки тендерна процедура пройде усі бюрократичні кола, минає практично рік і під кінець осені переможець тендеру може приступати до роботи.
Принаймні, така процедура, за словами Фищука, в Чернівецькій області. Відповідно, буковинцям годі й сподіватися на якісні дороги. Більше того, за словами голови ОДА, в області на кількох ділянках ремонтні роботи проводить фірма із сумнівною репутацією, однак крайова влада нічого з нею вдіяти не може, бо, як повідомив посадовець, у цієї фірми штат юристів більше, ніж працівників в облдержадміністрації.
Фактично область має на рахунках близько 300 мільйонів гривень, які призначені для ремонту доріг. Ці кошти надійшли у результаті експерименту, за яким частина доходів митниці спрямовується на дорожні ремонтні роботи. Вказані кошти є неперехідними, тобто їх непотрібно буде повертати до держбюджету в кінці року. Це дає можливість обласній владі більш раціонально їх використати. Але не тут то було… До кінця року, як запевнив Фищук, із згаданої суми, область освоїть близько 200 мільйонів. Є підстави вважати, що ця сума буде «закатана» в болото в тому числі і тією сумнівною фірмою, якій ОДА не може дати ради.
Вочевидь, голова обласної держадміністрації у цьому питанні не порадився із партійним колегою нардепом Максимом Бурбаком. Бо вже за два дні, 29 жовтня, народний депутат Бурбак, як постійний гість програми «Політика» на телеканалі ТВА, повідомив, що згадані 300 мільйонів ніхто не буде витрачати на роботи в дощову і снігову погоду.
Ще одна розбіжність заяв Фищука і Бурбака стосується коштів, які чи то виділені, чи то ще не виділені на завершення реконструкції перенатального центру в Чернівцях. Як повідомив Максим Бурбак, на наступний рік бюджетний комітет Верховної Ради вніс пропозицію щодо виділення 45 мільйонів на реконструкцію центру. А сам нардеп проститиме прем’єр-міністра Володимира Гройсмана виділити всі необхідні 85 мільйонів.
Менш оптимістичним з цього приводу був Олександр Фищук, який 29 жовтня у програмі «Реалії» на телеканалі «Буковина» повідомив, що зрушення є, «але це тільки на папері і при чому не до кінця». Тож голова ОДА зазначив, що протягом наступного року роботи в перенатальному центрі можуть бути завершені на 90%. Залишається сподіватися, що два представники «сильної команди для складних часів» порозуміються та визначаться бодай із синхронністю заяв.
Голова Чернівецької облдержадміністрації не оминув також і питання об’єднання громад. Попри ті проблеми, які створює влада у процесі об’єднання (що широко висвітлено у місцевих ЗМІ), Фищук наголосив, що виконавча влада в достатній кількості надає послуги з інформування про об’єднання громад. А ОДА і РДА допомагають громадам у процесі децентралізації.
Про проблеми у комунікації між депутатським корпусом та керівництвом міськради, збої у вертикалі влади й пастки для міського голови йшла мова у програмі від 28 жовтня «Чия правда?» на телеканалі «Чернівецький промінь». Участь в ефірі взяли представники здавалося б різних фракцій: Андрій Ілюк від ВО «Свобода», Юрій Бурега від ВО «Батьківщина» та Ростислав Білик від «Рідного міста», втім широкий політичний спектр, який представляли гості, не вплинув на синхронність їхніх заяв.
Виходячи із розмови, бачимо, що стіна між більшістю депутатів та міським головою стає дедалі ширшою, а методи боротьби між опонентами все більш популістичними. Сесійна зала Чернівецької міської ради перетворилася на майданчик, де розігруються політичні вистави, а всі серйозні рішення приймаються в кулуарах. При цьому, міський голова часто перебуває в ролі об’єкта, а не суб’єкта місцевої політики, оскільки серйозного впливу на процеси, які відбуваються в місті, чим далі, тим більше, не має.
Наразі Чернівці стали заручником патової ситуації в міській раді. Міський голова блокує ті рішення непідконтрольних йому депутатів, що можуть принести їм якісь політичні дивіденди, а депутати, відповідно, використовують таку ж тактику відносно Олексія Каспрука. Міський голова не може «продавити» питання секретаря міськради, який би його влаштовував, а антимерська коаліція не бажає зараз садити в крісло поряд з Олексієм Павловичем свою людину, бо в такому разі доведеться ділити радість і печаль, здобутки і поразки. А для антагоністів це неприпустимо.
Відтак для сторін не лишається нічого іншого, крім тиснути один на одного різними способами. Найчастіше це мегапопулістичні заяви. До прикладу, в згаданому ефірі депутати повідомили про проект рішення, що буде виноситися на розгляд листопадової сесії стосовно повернення фірмою «Інвест Альянс» (належить родині Бурбаків) 400 мільйонів гривень. Від сплати цих коштів фірму майже 10 років тому звільнив «кишеньковий» виконком часів Миколи Федорука. Цю суму депутати планують внести до фонду соціально-економічного розвитку міста, а з неї покривати різницю в тарифах, відповідно до свого рішення про мораторій на підвищення цін за комуналку.
Такою ж бацилою популізму, мабуть, вражений і нардеп Бурбак. Ведучи мову про конфіскацію вкрадених Януковичем майже 40 мільярдів гривень, народний обранець пропонує половину суми спрямувати на обороноздатність та нацбезпеку, а іншу… роздати пенсіонерам та бюджетникам. Як бачимо, незалежно від рівня ради, популістичну славу на кшталт «Юліної тисячі» хотіли б здобути всі.
Єврооптимізм панував у програмі «Діалоги» 28 жовтня на «Чернівецькому промені». Заступниця голови обласної ради Інга Маковецька та депутатка крайового парламенту Світлана Масловська ділилися своїми враженнями про спільне засідання депутатів обласної ради та Сучавської повітової ради й розповіли про ті проекти, які спільно реалізовуватимуться до 2020 року. Для буковинських депутатів це новий формат роботи і хотілося б сподіватися, що він буде плідним. Принаймні у цьому переконували гості ефіру.
З даного приводу, у контексті проблеми популізму, яку ми розглядали вище, варто згадати критичну щодо спільного засідання заяву начальника Чернівецької митниці Миколи Салагора. Генерал обурливо заявив, що насправді нічого суттєвого депутати облради у своєму закордонному вояжі не зробили. Домовленості щодо завершення будівництва пунктів пропуску «Красноїльськ» та «Дяківці» укладені Державною фіскальною службою і без буковинських депутатів, а під’їзні шляхи зроблять за кошти митниці.
Цікаво, чи пояснили фахівці з відомства Насірова, якому підпорядкована і Чернівецька митниця, як і чому у довгих коридорах фіскальної служби застрягли понад 2 мільйони євро, які були виділені Євросоюзом раніше на зведення згаданих пунктів пропуску? Ймовірно, що структура, яка вже «загубила» такі кошти, не викликатиме необхідного рівня довіри.
А щодо доріг, які, можливо, будуватиме українська сторона до пунктів пропуску – згадаймо слова Олександра Фищука про проблеми у цій сфері. Складається враження, що провина депутатів обласної ради, за логікою Салагора, полягає у тому, що вони значно ширше висвітлили у ЗМІ свій візит до Румунії, а колеги з ДФС – не змогли. Іншого пояснення, окрім ревнощів, тут годі й знайти.
Володимир Звенигородський
Джерело: БукЦентр
Коментарі
По відношенню до будівництва доріг, від Фіщука почули дитячий лепіт! Салагор йому гроші на дороги, близько 200млн. передав ще в прошлому році та біля 350млн.-в цьому. Але він дуже хотів відкатів і через силу почав давати їх дорожникам, частинками, ЛИШЕ В КІНЦІ СЕРПНЯ. І тут пішли тендера, техдокументація, домовленності з підрядниками,… і дорожники ВИМУШЕНІ БУДУТЬ РОБИТИ РОБОТИ ПІД ДОЩЕМ І СНІГОМ, хоча все можна було все це зробити, починаючи з квітня. А підрядник йому не подобається вкрай, бо з самого початку відмовив у відкатах! Я ВПЕВНЕНА, ЩО ФІЩУК НЕ НА СВОЄМУ МІСЦІ І ПОРА ЙТИ НА ВІДПОЧИНОК. А губернатор був би добрячий з Оксани Продан, трохи гірший- з Вани Рибака.
В Сторожинцях місцеві жителі не мають мосту, що зруйнований ще шість років тому, а для його ремонту, по приблизних розрахунках Служби автодоріг, потрібно близько 22млн.гр. Продивляючись е-декларації, можна з впевненістю сказати, що його легко можна збудувати за кишенькові гроші, скажімо -М. Бурбака, або Яценюка, або за одну картину Петренка,….Коли би Фіщук не прикидувався дурником, міг би провести “толоку” місцевих мільйонерів, поклавши і сам до мільйона! НЕ СХУДАВ БИ – ЖОДЕН!!!
“В Сторожинцях” – це куди?
Висновок один – доріг на буковині не було й не буде!!!