Відкрили кримінальне провадження за чергову спробу знищити Смугарські водоспади
Не встигли вщухнути пристрасті навколо рубок лісу біля Смугарських водоспадів на Путильщині та спроб знищити один із водоспадів, як туристи знову виявили факти трелювання лісу річкою Смугар та через водоспад «Ворота».
Після значного суспільного резонансу навколо цього питання, рубки припинили, а водоспад «Ворота» розчистили від каміння. Екоінспекція виписала штраф на 20 тисяч за порушення під час рубок. Було відкрите навіть кримінальне провадження, яке наприкінці травня закрили, оскільки водоспад не встигли знищити. Але пройшло лише 3 місяці, а туристи знову зафіксували трелювання лісу.
Виконуючий обов’язки начальника Чернівецького обласного управління лісового та мисливського господарства Роман Череватий, розповів, що його слово про припинення рубок не порушувалось, і зараз ніхто ліс не рубає. Трелювали дві колоди, які спиляли раніше для будівництва тимчасового містка. А щоб не було більше проблем навколо охорони цих водоспадів, зараз ставлять питання про передачу охоронних зобов’язань над ним від села Розтоки до лісгоспу.
Щоправда свідки розповіли, що тільки поки вони були біля водоспаду, стягнули 6 колод, а біля найвищого водоспаду активно очищали ще кілька колод.
У лісгоспі, нашим колегам з «Букінфо», підтвердили версію будівництва мосту, і навіть переслали скановані «огризки» паперу, які скоріш за все ліпили на швидкоруч, тому навіть забули дати поставити та й усе заповнювалось майже від однієї руки. Один документ звернення від 10-ти жителів хуторів Ями та Смугар про прохання будівництва кінного мостику через водоспад «Ворота» для доставки сіна та продуктів харчування (фото 1). Доволі серйозне питання, побудова містка через водоспад, який належить до ландшафтного заказнику, адже потрібно усе зробити так, щоб не пошкодити водоспад. Тож другий документ викликає ще більший подив. Дозвіл на будівництво цього мосту по суті дає… приватний підприємець, який проводив там вирубку лісу. Принаймні він повідомляє, що виділив їм деревину, а роботи вони проводять самостійно (фото 2). Ці два клаптики паперу схоже і стали офіційними документами, що виправдовують чергові порушення на Смугарських водоспадах.
Слід зазначити, що відреагували на наш матеріал та перепости у інших буковинських ЗМІ й у прокуратурі та поліції, і знову відкрили кримінальне провадження за статтею 252 ККУ (Умисне знищення або пошкодження територій, взятих під охорону держави, та об’єктів природно-заповідного фонду). Звичайно, що скоріш за все, якщо таки вдасться уберегти водоспад від знищення, провадження знову закриють, але принаймні профілактичну роботу в поліції виконають.
На жаль вкотре доводиться констатувати, що порядку на водоспадах як не було, так і не має. І скоріш за все просто немає господаря, який би то плекав та розвивав. На голову Путильської РДА Миколу Савчука сподівань мало, адже ще під час перших подій, він показав своє ставлення до туризму в районі, і вважав, що на водоспадах все чудово. У народі кажуть, що таке його лояльне ставлення до рубок в тому районі виникло не просто так. Подейкують, що саме він, як виходець з лісової галузі, «кришує» ці процеси в районі, і без його дозволу не проводиться жодна рубка. Так це чи ні, мали б розібратись у поліції чи хоча б в ОДА. Але поліція у нас взагалі у лісові схеми боїться лізти, та й на Фищука сподівань мало, який сам ще не може «відмитись» від скандалу зі схемами контрабанди лісу, де активно фігурує його зять.
Тож всі сподівання по збереженню унікальних природних об’єктів, як і раніше покладаються сьогодні не на владу, а на небайдужих буковинців, завдяки яким вдається зберегти від знищення те, що природа створювала тисячоліттями.
Олексій Пономаренко
Залишити відповідь