Буковинські водоспади продовжують знищувати. Винних, як завжди, немає (Фото)
Три тижні тому наше видання першим забило на сполох, коли дізнались, що на Путильщині лісоруби знищують Буковинські (Смугарські) водоспади. З тих пір багато води утекло в річці Смугар, багато матеріалів вийшло в буковинських та центральних ЗМІ, але віз, як то кажуть, й нині там. Ліс рубають, водоспад засипаний, дороги та туристичні маршрути нищаться лісовозами та бульдозерами. Але голова Путильської РДА Микола Савчук, виступаючи 15 березня на сесії обласної ради, заявив, що не бачить у цьому проблеми, і не розуміє чому знищенню водоспаду надали такого розголосу. Тобто сотні шокованих туристів з різних міст України, для нього це не проблема. Але потім, чомусь, проблеми виникають з туристичною привабливістю району та Буковини загалом. Можливо пан Савчук просто забув, чи не знає, що туризм є пріоритетним напрямком розвитку нашого краю, а губернатор Фищук, через свою зайнятість заступниками, просто забув нагадати?
Ми вирішили дізнатись про стан справ на сьогодні і знайти кінці в цій довгій історії. Але навіть поспілкувавшись майже з усіма причетними до знищення водоспадів та вирубки лісу, зрозуміло лише одне, – ніхто не хоче брати на себе відповідальність і відхрещується від порушення законів, а правоохоронці, як завжди нічого не бачать, та нічого не чують. А тим часом тріски дерев продовжують летіти.
Під час нашого візиту на водоспади змінилось лише одне, – з’явились лавиці біля водоспадів. Але водоспад продовжує бути засипаним та руйнуватись під важкою лісовозною технікою. Не припиняється й так звана «санітарна рубка». За словами директора “Карпатського держспецлісгоспу” Василя Бурака залишилось вирубати ще 70 кубів лісу, після чого почнуть розчищати водоспад, чи те, що від нього залишилось.
Дорогу до водоспадів, що відновили після повені, в яку вклали значні кошти, і яка є єдиною для мешканців хуторів, що знаходяться вище, розбиває важка техніка. Перед водоспадом «Ворота» знищили міст, що дозволяв туристам перейти річку, вище водоспаду стежка знищена лісовозами і тепер річка тече слідами вантажівок і пройти туристам буде дуже складно. А туристична стежка, що була спеціально промаркована громадською організацією «Карпатські стежки», тепер нагадує суцільне болото. Так і хочеться побачити голову Путильської РДА Миколу Савчука, який провалюючись по коліна в багнюку розкатану бульдозерами, розповідає туристам з різних куточків України, як він розвиває туризм у районі.
Біля найбільшого водоспаду картина виглядає як у постапокаліптичних фільмах. Кругом зрубані дерева та голі схили. Рубають все і бук, і смереки, причому не зважають на те сухостій це, чи сирі дерева. В “Карпатському держспецлісгоспі” нам пояснили, що саме так і проводиться санітарна рубка. Мовляв разом з сухостоєм вирубують і здоровий ліс, щоправда незрозуміло чим вона відрізняється від суцільної рубки. Незрозуміло і хто контролює, скільки було спиляно сухостою, а скільки сирої деревини. Більше схоже на те, що рубка проводиться безконтрольно, адже судячи з того що ми побачили цього разу та на фотографіях інших свідків знищення лісу, здорової деревини там було більше навіть ніж сухостою.
Заплутаною ситуація виглядає і щодо документів. У “Карпатському держспецлісгоспі” стверджують, що водоспади не є ландшафтним заказником, принаймні в них таких документів немає, і водоспади знищувати ніхто не забороняє. Натомість в Департаменті екології та туризму Чернівецької ОДА нам повідомили, що такі документи насправді існують. Територія є ландшафтним заказником місцевого значення, а відповідно і змінювати рельєф чи гідрологічні об’єкти, чи будь-що інше, заборонено законом. Охоронні зобов’язання має Розтоківська сільська рада, проте ці документи сільський голова вперше побачила в інтернеті, і стверджує, що попередники їй нічого не передавали.
Натомість прокуратура чомусь провела перевірку законності вирубки лісу, і ніяких особливих порушень не виявила. Хоча насправді мали перевірити чому знищуються об’єкти у ландшафтному заказнику. Але встановили на всякий випадок ознаки кримінального правопорушення за ч. 1. статті 367 Кримінального кодексу України (службова недбалість) та передали матеріали до Путильського відділення поліції Сторожинецького відділу поліції.
Проте після звернення народного депутата Івана Рибака, сьогодні Державна екологічна інспекція в Чернівецькій області розпочинає перевірку вирубки та дій лісорубів щодо водоспаду. Намагався пропіаритись на цьому питанні і нардеп Максим Бурбак, але виявилось, що він не досконало знає законодавство, тож і звернення його буде не продуктивніше ніж постріл холостим набоєм у небо.
Залишається сподіватись лише, що хтось із цих служб все ж таки буде дивитись на справу через призму закону і, як мінімум, совісті, а не шкурних інтересів «лісової мафії», і цього разу не виявиться що в усьому винен 22-річний помічник лісника, який допустив знищення унікальних водоспадів…
Олексій Пономаренко
Фото автора
Коментарі
Підар*си! Ми теж, бо терпимо. А де гуцули, чи їм байдуже? Де потомки славетного Довбуша? Агов, Кобевко, чи гори належать гуцулам?
Он на фото Пономаренка (взагалі на усіх нинішніх знімках місця скандальної події) чітко видно сухий ліс. Сірі голі стовбури. Їх справді треба забрати – хоч кричіть, хоч лусніть. це екологічно необхідно, щоб захистити живу природу. з точки зору туристичної привабливості – також. тому істерика довкола рубок – жіночі критичні дні, якщо навіть і кричать чоловіки. Інша справа – у який спосіб забрати звідти сухостій. От тут гуцули обломилися! Бо звикли тільки ліс рубати безконтрольно. А де, до речі, громадські активісти-екологи? Теж повсихали?
Насправді сволочі,ця українська влада і ті люди,які знищують таку красу,постріляв би!!!за гроші зроблять все,через гроші люди вже нічого не бачать і не цінять,сто процентів,що це роблять люди навіть ті що там живуть…заставити їх все зробити як було !!!і нехай замість того болота нехай зроблять асфальт!!!як ні то посадити або постріляти нахер!!!немае слів по просту…прикро що всім наплювати
ужас (((((