Інваліди у місті, де варто жити. Сам на сам із долею
Перепощуємо допис Алли Чобан із її Фейсбук-сторінки. Це не журналістський матеріал. Це роздум небайдужої людини. Звернули на нього увагу, тому що написала людина поза системою. Якщо буде писати влада, то прозвітує, як багато зроблено. Якщо опозиція, то про те, що треба зробити на 20 відсотків більше. А просто людина скаже, що живуть інваліди у нашому красивому місті дуже окремо, так ніби й немає їх. На замітку обласній та міській владі. Бодай хоч щось додасться.Текст Алли Чобан:
Ми є, ми живі! ( Стівен Хоккінг та Нік Вуйчич за чи проти міста Че)
Погодьтеся, що Стівен Хоккінг і Нік Вйчич – Люди, перед якими доля поставила досить суворі виклики. Але вони гідно тримаються, доводячи світу, що фізичні вади не можуть бути перепонами на життєвому шляху. Однак вони живуть у здорових країнах, де гідне ставлення до людей з особливими фізичними потребами. А що ж у нас?
І в нас є люди з особливими потребами. І вони гідно тримають оборону своїм викликам. Але не завдяки державі і місцевій владі, а ніби всупереч їхнім діям.
Місто Че все більше прагне позиціонувати себе як справді європейське місто. Але одним з індикаторів цього статусу має бути ставлення влади до інвалідів. На жаль, і в нашому місті є інваліди. Чимало з них завдячує своїм життям своїм родинам або друзям. Але мало хто з чернівецький інвалідів може подякувати владі за відповідне піклування. Коли ми поцікавилися їхньою думкою щодо інвалідів у Чернівцях, то чули й гіркі зітхання, і обурливі і навіть брутальні слова на адресу владних структур. І останні були небезпідставні. Чули не одну сумну історію про байдужість влади щодо інвалідів.
І це у сучасному європейському місті? О, ні! Влада зобов’язана допомагати інвалідам! Чому у Франції є практика першочергового надання робочих місць інвалідам? Бо там є розуміння складності життя інваліда, а відтак правильна політика? А нашій владі легше інвалідів не помічати? Чи проблема складніша: аби надати інвалідам робочі місця, місто має їх створити? Але що для цього зробило місто Че за останній час? Калинівський базар? Та чи будь-який інвалід може там працювати? А чи багато інших, альтернативних, робочих місць у нас є для інвалідів?
А яка політика щодо родин, де живуть наші інваліди? Їм просто кинуто кістку у вигляді кількох сотень гривеь . Знаю родину, яка двадцять років виховувала сина із ДЦП. Його мама увесь час була поруч, оскільки хлопчина був лежачим. Коли ж він відійшов у Вічність, аби вирватися із лап болю від втрати, мама спробувала самотужки працевлаштуватися. Та хто візьме на роботу людину, якій уже за 40 та ще й без будь-якого досвіду? Але ніхто й не спитав: у чім вина цієї мами, цієї родини?
У німецькому місті Ерфурт є чималий досвід роботи з інвалідами. Там є родини, які беруть на утримання інвалідів. У місті багато робочих місць для інвалідів. Чому б той досвід не вивчити і не взяти з нього найкраще або хоча б щось?
Чому б у Чернівцях не створити відповідні умови праці інвалідам в тих установах, де (о, диво!) вони працюють? Чи скрізь є там ліфти та пандуси? Так, зроблено пандус до гуральні. Супер! А чи є пандуси та ліфти в університеті чи медінституті?
А чому не зробити доступними для інвалідів наші театри, музеї та виставкові зали? Колись була свідком, як у Парижі охорона миттєво зробила коридор із півторатисячної черги, коли у ній з’явилася людина в інвалідному візочку.
Чому б для незрячих інвалідів не зробити макет нашої Резиденції, як це є практикують у багатьох європейських містах?
А де у нас громадські вбиральні для інвалідів? У Вавелі бачила, як охорона перевела людину-інваліда з черги до загальної вбиральні до спеціальної, для інвалідів. Тобто, такі вбиральні можна знайти десь, але не в нас.
А чому б не зробити наші тротуари та дороги безпечними для пересування інвалідів? Так, у деяких місцях міста вже облаштовано відповідні з’їзди з тротуару на дорогу. Це добре! Добре, як для інвалідів, так і матусь із дитячими візочками. Але яка якість самих доріг і троуарів у місті Че? З тими рівчаками, якими нині є багато чернівецьких доріг, не кожна здорова людина здатна справитися.
Чому у нас немає потягів, якими б могли скористатися інваліди? Не знаєте, як вони виглядають? Поцікавтеся у білоруських колег: такий вагон інколи є складі потягу, що курсує до Львова.
Чому б? Чому б? Перелік чому може бути продовжений.
Не менш важливим є питання, аби не інваліди та їхні родини стукати у двері чиновників, бо ті чиновники наче залізобетонні споруди. Ситуація мала б виглядати навпаки: це відповідні інстанції самі мають опікуватися інвалідами. Не інвалід має вичитувати відповідні закони, дізнаватися про свої нехай жалюгідні права. Це ОБОВ’ЯЗОК влади! Проте, на жаль, більшість з наших інвалідів має сумний досвід спілкування з бюрократичною системою як у медицині, так і соціальних службах. Відтак мало хто звертається у ці інстанції, хоча вони саме для цього й створені. Родичі або близькі інвалідів самотужки пробують вирішувати проблеми. І така ситуація упродовж усього життя інваліда. Хтось з інвалідів казав, що за 30 років свого життя не мав жодної підтримки з боку влади, хтось назвав цифру у 50 років. Є й інші вікові категорії інвалідів. У цих людей різні проблеми, різні потреби. Але цих людей потрібно почути! Усіх і кожного!
Коментарі
Коли виходиш у місто, здається, що у нас дуже мало інвалідів, бо вони майже всі сидять вдома.
А в країнах Заходу багато інвалідів на вулицях, бо вони
мають умови для цього. Розказують наші, що коли стара знайома поралізована прилетіла в Канаду –
то ії біля трапу чекала інвалідна коляска.
Да, у нас здорові нікому не потрібні, а ви хочете,
щоб про інвалідів хтось подумав.
Як інвалід може достукатися до влади, як і здоровому
туда тяжко пробитися.
А взагалі для чого.
замічати інвалідів це не по карману нашій владі
Можна створити робочі місця здоровим людям по уходу за інвалідами, платити зарплату, я знаю,
так робиться в США.
Что говорить про инвалидов, когда просто пожилому больному человеку трудно сесть в троллейбус, потому что ни один водитель не хочет правильно подъехать к остановке! Везут людей как скотину, не хотят ожидать пока человек с трудом заберется на ступеньки и захлопывают двери! А сколько водителей курят! Старики и дети сидят и вдыхают этот яд! Наш народ такой терпеливый, что порой думаешь, что этому терпению никогда не будет конца!
Всё это правда, особенно, когда скользко, сесть в транспорт невозможно на некоторых остановках,
разные фокусы делают, то перед носом
дверь захлопывают, то руку прищемят.