Хто очолить ДФС? ЗМІ про шанси Оксани Продан

20.04.2015
Ані палаючі шини, ані сміттєва люстрація, ані арешти на всіх рівнях влади не змогли привести до тями Державну фіскальну службу, що зветься у народі податковою. Рівень корупції за останній час, як стверджують представники бізнесу та громадських організацій, не тільки не впав, але й стрімко зріс.У гідри ДФС, якій в ході революції відрубали голову, виросло одразу декілька ще хитріших, вивертких та голодних голів, які кинулися наїдатися за рахунок бізнесу. В результаті обурення “покусаних” бізнесменів досягло такого рівня, що все керівництво ДФС було відправлене у відставку.Тепер прийняте рішення повністю реформувати службу, підпорядкувавши її Міністерству фінансів. Служба позбавляється права законодавчої ініціативи, а її функції обмежуються сервісними послугами для бізнесу та фізичних осіб.

Під такі масштабні перетворення потрібна відповідна людина на чолі ДФС, яка зможе навести лад, і якій будуть особисто довіряти с одного боку Президент, прем’єр-міністр та міністр фінансів, а з іншого – вітчизняний бізнес.

Щоб знайти таку компромісну фігуру, Кабмін оголосив на посаду голови служби конкурс, результати якого оголосять 23 квітня. Заявки на участь вже подали близько 70 осіб, як відомих, так і не дуже.

Звичайно, бажаючих очолити “неподобство”, як завжди більше тих, хто прагне його реформувати у щось більш-менш інтелігентне та пристойне. Однак, завдяки проведенню конкурсу, ми вперше отримуємо хоча б примарний шанс на зміни в роботі фіскальної служби.

Державна корупційна машина стоїть на двох ногах – зборі “податків” до кишені та розкраданні бюджету. Якщо навести лад у ДФС не вдасться, будь-які перетворення в нашій країні стануть неможливими. Поки ми не “вправимо” обидві ноги, Україна буде шкутильгати та шкандибати у світле майбутнє ще дуже довго.

Мінусом всієї задумки з конкурсом є те, що його результати є рекомендаційними – остаточне слово залишається за прем’єр-міністром. З іншого боку, виглядатиме дивно, якщо главою ДФС призначать не переможця конкурсу, а іншу особу. Тоді конкурс назвуть профанацією, і це стане великим політичним провалом Кабміну.

Отже, новому главі фіскальної служби належить власними руками вбити гідру, яку він очолить. Йому доведеться відмовитися від спокуси очолити корупційні схеми та набратися сміливості перейти дорогу дуже впливовим та могутнім силам. Хто це буде – взнаємо найближчим часом, але коло основних претендентів на перемогу вже практично відоме.

Для складання рейтингу можливих переможців ми вивчили основні побажання великих бізнесменів та експертів до майбутнього глави ДФС та попросили їх надати свої прогнози.

Абсолютна більшість опитаних нами експертів зійшлася на думці, що майбутній глава служби має відповідати наступним характеристикам: не бути професійним політиком, не мати досвіду держслужби (найчастіше такий досвід – корупційний), розуміти специфіку бізнесу, бути сильним управлінцем та відмінним організатором, мати економічну та юридичну освіту.

Отже, розглянемо всі плюси та мінуси найвірогідніших кандидатів на посаду глави Державної фіскальної служби.

 

Оксана Продан. Голова Всеукраїнського об’єднання малого та середнього бізнесу “Фортеця”, член комітету Верховної Ради з питань податкової та митної політики.

З усіх учасників конкурсу Оксана Продан, яка багато років боролася проти податкового свавілля, найбільш відповідає вимогам підприємців та експертів до майбутнього глави ДФС.

Вона має досвід роботи в реальному секторі економіки, дуже добре розуміє його специфіку та проблеми, пов’язані з “податковою”, ніколи не була професійним політиком і не працювала на державних керівних посадах. Крім того, має три освіти за спеціальностями міжнародна економіка, аудит, правознавство.

З корупцією завжди знаходилася по різні боки барикад. Тобто на боці тих, в кого відбирали. Їй має бути цікаво подивитися в очі тим, хто ще вчора вимагав хабарі у її соратників.

Має досвід боротьби – ініціювала Податковий майдан. Її об’єднання “Фортеця” багато років працює над покращенням ділового клімату в країні та захищає інтереси підприємців в органах влади.

Оксана Продан є одним з рекордсменів Верховної Ради із законотворчості. Після свого обрання до парламенту підготувала 36 законопроектів та внесла 198 поправок до існуючих законів, спрямованих на детінізацію економіки та покращення умов ведення бізнесу в Україні.

Що стосується того, наскільки її кандидатура може влаштувати Президента, прем’єра та міністра фінансів, то в неї немає сильного лобі, і це мінус. Проте вона рівновіддалена, і це плюс. Крім того, з початку своєї громадської діяльності і по сьогодні вона підтримувала демократичні сили, а наразі входить до фракції Блоку Петра Порошенка.

При всіх своїх перевагах, існують деякі сумніви у здатності Оксани Продан самостійно управляти таким величезним відомством, як Державна фіскальна служб, адже досвіду керівництва подібними структурами в неї немає.

Тому в разі, якщо вона очолить ДФС, їй доведеться призначати заступників зі структури служби, готових слідувати її ідеологічному та політичному курсу на реформування відомства.

 

Максим Мокляк. Тимчасово виконуючий обов’язки глави ДФС, призначений Кабміном після відставки попереднього керівництва. Він є найбільш реальним конкурентом Оксани Продан за версією підприємців та експертів.

Про Максима Мокляка відомо не багато, вочевидь через те, що він ніколи не був публічною людиною, громадською та політичною діяльністю не займався. Можливо, це є його перевагою перед іншим кандидатами із старої системи.

Так само, як і Оксана Продан, він ніколи не співробітничав з минулою владою і має хорошу освіту – магістр економіки та бізнес-адміністрування. Спеціальне звання – інспектор податкової та митної справи III рангу.

Крім того, Максим Мокляк має успішний досвід ведення бізнесу – починаючи з 1998 року він пройшов в іноземних компаніях шлях від простого аналітика до партнера і управляючого директора.

Трохи псує враження про цього кандидата його наближеність до попереднього корумпованого керівництва ДФС, яке нещодавно звільнили у повному складі. Максим Мокляк з квітня 2014 року був радником глави служби, а з жовтня 2014 – директором Координаційно-моніторингового департаменту ДФС.

Крім того, незначний досвід в державній діяльності може ускладнити роботу Максима Мокляка на посаді глави ДФС.

У цілому, кандидатура абсолютно аполітична та непублична, може влаштувати всі гілки влади як технічна фігура.

 

Олександр Шлапак. Не дуже підходить за критеріями, але є цілком реальною кандидатурою на посаду глави ДФС, як стверджують експерти.

В нього є те, чого немає у жодного з кандидатів – величезний досвід державної служби. Олександр Шлапак – держслужбовець I рангу і краще за всіх кандидатів знає, як функціонує система. Він пройшов усі сходинки влади, починаючи з комсомольської роботи на посаді першого секретаря Львівського обкому ВЛКСМ наприкінці 80-х, і закінчуючи міністром фінансів в уряді Арсенія Яценюка з лютого по грудень 2014 року.

Крім того, Олександр Шлапак встиг побувати заступником міністра і міністром економіки при Кучмі, та заступником глави НБУ і главою Держказначейства при Ющенку. В роки правління Януковича займався бізнесом.

Звичайно, досвід держслужби та політичної діяльності це великий плюс, але в наших умовах він може зіграти проти кандидата. За цими критеріями він явно не відповідає очікуванням бізнесу та експертів.

При цьому, на користь Шлапака говорить його освіта – він магістр економіки та кандидат економічних наук. Також його кандидатура повністю влаштовує як Президента, так і прем’єр-міністра.

 

Денис Фудашкін. Колишній заступник міністра фінансів Олександр Фудашкін також є кандидатом, якого не треба скидати з рахунків.

На держслужбу він прийшов з алкогольного бізнесу у 2005 році і одразу став директором Департаменту податкової та митної політики в Міністерстві фінансів. А у 2007 році був уперше призначений заступником міністра фінансів, пробувши на цій посаді до 2010 року.

Таким чином, Денис Фудашкін має достатній управлінський досвід та знає систему достатньо для того, щоб очолити ДФС.

Крім того він – доктор юридичних наук, відмінно розбирається у всіляких юридичних тонкощах та колізіях.

За час служби він зумів завоювати певний авторитет, як ліберально мисляча людина, при цьому він послідовно знаходився в опозиції до режиму Януковича та підтримував демократичні підходи щодо відносин влади та суспільства.

Не обійшлося і без звинувачень у корупції та лобізмі – у 2009 році низка народних депутатів з різних фракцій зверталися до тодішнього прем’єра Юлії Тимошенко з проханням звільнити Дениса Фудашкіна з посади заступника міністра фінансів. Нардепи заявляли про його причетність до лобіювання інтересів виробників недоброякісного кріпленого вина.

Тим не менш, Денис Фудашкін залишається на держслужбі, він знову на посаді заступника міністра фінансів і сьогодні є одним з реальних претендентів на посаду глави ДФС. У випадку його перемоги в конкурсі сумнівно, щоб Президент, прем’єр або міністр фінансів, у якого він працює заступником, висловилися проти.

 

Роман Насіров. Сьогодні він – голова комітету Верховної Ради з питань податкової та митної політики. Враховуючи значущість цієї посади, шанси в нього на призначення главою ДФС досить значні.

За відгуками людей, що його знають, Роман Насіров володіє надзвичайним фінансовим чуттям. Кажуть, таких людей, як він, в Україні можна перелічити по пальцях, настільки добре він вловлює тенденції котирувань валют та цінних паперів і вміє вигідно їх продати. Про таких кажуть – “трейдер від Бога”.

Свою кар’єру Роман Насіров зробив, продаючи іноземцям українські активи. Свій шлях до великої політики він починав простим трейдером в лондонському офісі американського інвестбанку Cantor Fitzgerald/BGC, де торгував валютними деривативами, форвардами на валюту та цінними паперами.

Всі наступні роки Роман Насіров працював в різних фінансових та банківських установах на керівних посадах. Важко сказати, наскільки добре він розбирається у специфіці ведення бізнесу та реальному секторі економіки України, але у фінансовій сфері він постать авторитетна.

Професійною політикою Роман Насіров ніколи не займався, і це плюс. Однак на “хлібних” посадах помічений був. У квітні 2013 року його було призначено заступником голови ПАТ “Державна продовольчо-зернова корпорація України”.

А рівно через рік, у квітні 2014 року, після зміни влади у країні, його зняли з посади. Можна сказати, що вчасно, оскільки через кілька місяців керівництво корпорації було затримано СБУ за підозрою у незаконній купівлі цінних паперів та інших зловживаннях.

До парламенту Роман Насіров пройшов за партійним списком “Блока Петра Порошенка”, що говорить про його хороші контакти з керівництвом держави. Це може стати одним з вирішальних факторів його можливого призначення главою ДФС.

 

Микола Катеринчук. Мабуть, найбільш відомий політик серед усіх кандидатів на посаду глави ДФС.

У минулому – народний депутат України трьох скликань, кандидат юридичних наук, нагороджений орденом “За заслуги” 3-го ступеню. По праву вважається одним з кращих юристів України.

Незважаючи на те, що Микола Катеринчук багато років послідовно дотримувався демократичної лінії та користується повагою та підтримкою чималої частини суспільства, його шанси на призначення сьогодні не дуже великі.

Депутатський мандат він втратив, вагомої підтримки у владному таборі в нього немає, а досвід роботи першим заступником глави Державної податкової адміністрації у березні-вересні 2005 року занадто малий.

На користь Миколи Катеринчука говорить його авторитет та освіченість, проте вимогам бізнесу та експертів він, здебільшого, не відповідає. Політичний діяч, на держслужбі працював, до реального бізнесу з його повсякденними проблемами стосунку має мало.

Ти не менш, Микола Катеринчук до цього часу має хороші відносини з багатьма у керівництві держави, і тому його призначення на посаду глави ДФС виключати не можна.

 

Решта кандидатів. У решти кандидатів шанси очолити Державну фіскальну службу експерти вважають мінімальними. Більшість з них або є людьми “системи”, або чистими політиками, а тому їхні кандидатури навряд чи влаштують представників бізнесу.

 

Отже, основні лідери конкурсу на посаду глави ДФС зрозумілі. Тепер справа за його прозорим проведенням.

Хоча, за великим рахунком, суспільству однаково, хто очолить фіскальну службу. Справа не в обличчях, справа в результаті – реформах, покращенні життя бізнесу, економічному зростанні. Але якщо конкурс від початку виявиться профанацією, то очікувати чогось хорошого в подальшому не доводиться.

Коментарі
  • …” деякі сумніви” – как говорят- терпение и труд
    всё перетрут, а трудолюбию Оксане не занимать.

  • ” Фортеця” багато років працює над покращенням
    ділового клімату в країні та захищає інтереси
    підприємців в органах влади” – це те, що треба.

  • Залишити відповідь

    Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

    Щоб додати фото у коментар, необхідно в текст вставити ссилку на фото.

    Як вигадують кримінальні справи

    Останні новини