Оксана Продан для Forbes: чи вбють малий бізнес? І чим
Оксана Продан
народний депутат
Незважаючи на чітко окреслене коло фігурантів, це нововведення має безпосереднє відношення до всіх нас. І ось чому.
Цей закон торкнеться понад 300 000 підприємців. В основному тих, у кого невеликі обороти. Тобто, протягом 6-12 місяців кілька сотень тисяч підприємців повинні: купити потрібний тип РРО, укласти договір з обслуговуючою організацією, підключитися до системи і почати використовувати РРО, тобто, видавати чеки при продажу товару чи послуги.
Опустимо економічну доцільність цього заходу, адже повсюдне використання касових апаратів не збагатить податківців новими знаннями, та й навряд чи допоможе їм боротися з порушеннями.
Питання в іншому: скільки коштує це задоволення? А коштує чимало. Ціни на касові апарати − від 5000 гривень і вище. Та й щомісячне їх використання − окремий рядок витрат, який обчислюється кількома сотнями гривень щомісяця, залежно від типу обладнання та інших обставин.
Навіть за найскромнішими підрахунками, малий і середній бізнес змушений буде заплатити за бажання уряду контролювати всіх і вся не менше 1,5 млрд гривень. Це одноразово. А потім щомісяця продовжить платити мільйони гривень.
Але й це ще не всі «сюрпризи». Важливе питання, яке потребує відповіді, – кому платити?
Обслуговуванням касових апаратів як займалися, так і далі займаються маловідомі організації, вибрані для цієї роботи невідомо за якими критеріями. Сьогоднішня система адміністрування касових апаратів – громіздка, непрозора і корупційна. Це монополізована сфера з усіма наслідками, які витікають звідси.
Ось чому рішення розширити сферу використання касових апаратів сприймається не інакше як бажання за рахунок малого та середнього бізнесу збільшити продажі та прибутки декількох компаній.
І це рішення не дасть додаткових надходжень до бюджету, але матиме два погані наслідки.
Перший – це збільшення тіньового сектору, втрата довіри з боку підприємців. Довіри, без якого в країні неможливі реформи.
Другий – підвищення цін для споживачів. Цілком очевидно, що частину своїх незапланованих витрат підприємці змушені будуть закласти у вартість своїх товарів і послуг.
Чи можна уникнути всього цього? Важко, але можна. Для цього потрібно:
– скасувати рішення про обов’язкове використання касових апаратів платниками другої і третьої груп. Час для цього є, хоча його й мало. Проект закону про скасування такого рішення я з авторським колективом, куди увійшли представники малого та середнього бізнесу, зареєстрували ще 13 січня;
– провести реформу в системі адміністрування касових апаратів, зробити її прозорою й очистити від корупції. Необхідний для цього проект закону зареєстровано в парламенті 28 листопада 2014 року. Цей документ став частиною коаліційної угоди, тобто ухвалити його зобов’язалися всі члени парламентської коаліції.
Тільки після того, як буде проведено таку реформу і бізнес розумітиме, як працює система адміністрування касових апаратів, можна робити якісь кроки в бік повсюдного використання РРО. Але аж ніяк не раніше! Спочатку – реформи, потім – підвищення рівня відповідальності бізнесу.
Коментарі
Голос самостоятельно мыслящего человека с
разумными предложениями.
Не каждому дано это понять, щас скажут: пиар.
Умный пиар – замечательная вещь! Впрочем, глупый – тоже хорошо. Для оппонентов Продан. Бурбак это уже уловил.
Кращий піар – це теперешнє життя.
Воно примусить людей розібратися і думати
своєю головою.
Лучший пиар – лица людей в троллейбусе,
они униженные, оскорблённые, обманутые.
Они не ходят в Интернет.
Они полуголодные и грязные.
Лидер движения «Украинский выбор» Виктор Медведчук заявил, что власти страны не могут помочь украинским производителям выйти на высококонкурентный европейский рынок, а вернуться на российский рынок будет очень непросто.
Лидер движения «Украинский выбор»: Триумфальный прорыв украинских товаропроизводителей на рынки стран Евросоюза не состоялся
«Триумфальный прорыв украинских товаропроизводителей на рынки стран Евросоюза, о котором долгие месяцы трубили чиновники-евроинтеграторы… не состоялся. Глава представительства Европейской комиссии в Украине Ян Томбинский признал, что за последний год динамика роста украинского экспорта в ЕС снизилась с 13% в первые месяцы до 3% на конец года. Цифры куда красноречивее слов, однако в Киеве упорно не желают признавать свои провалы и просчеты», – приводит его слова РИА «Новости».
Медведчук раскритиковал заявления премьер-министра Украины о том, что аграрии страны должны воспользоваться обвалом гривны, ориентировав производство на экспорт.
«О каком наращивании экспортного потенциала может идти речь! Видимо, Арсений Петрович совершенно оторван от украинско-европейских реалий. Емкий и перспективный рынок ЕС (если использовать любимые эпитеты евроинтеграторов) оказался перенасыщенным и высококонкурентным. Украинские производители там, мягко говоря, пришлись не ко двору», – заявил лидер движения «Украинский выбор».
По словам Медведчука, Евросоюз установил настолько «смехотворные квоты» на украинскую сельскохозяйственную продукцию, что уже за первые два месяца 2015 года страна исчерпала годовые квоты на экспорт меда, кукурузы, виноградного и яблочного соков, а экспорт в ЕС увеличился всего на 0.3 миллиарда долларов после подписания Соглашения о зоне свободной торговли.
«Согласитесь, экспортный «прорыв» менее $0,3 млрд ― это даже не смешно. Это уже на грани абсурда. Особенно если учесть, какие потери понесла Украина от безальтернативного курса на Запад. (..) Украинские производители рискуют остаться у разбитого корыта: ни на Западе, ни на Востоке их продукция не будет востребована», – подчеркнул Медведчук.
ящетаю это перемога
Чого гріха таїти – зараз в Україні рулить справжня БАНДА, а колись панда!
Люди, відкиньте амбіції, відкрийте очі на наше
життя, бо буде запізно.
Газ з 1 квітня такий дорогий, що борщ
не звариш.
А для чого це нам доводити , це потрібно доводити до Порошенка та уряду. Чи може пані Оксана вже не в більшості, котра рулить державою.
Дійсно це є ніщо інше . як дешевий самопіар.
Нє ти скажи, що у нас не піар?
І хто не п,є?
«Триумфальный прорыв украинских товаропроизводителей на рынки стран Евросоюза, о котором долгие месяцы трубили чиновники-евроинтеграторы… не состоялся” И не состоится. И никто в этот прорыв не верил, разве что совсем наивные “люди с улицы”. Достаточно посмотреть на Болгарию, Грецию и пр. сельскохозяйственные страны.