Михайло Сеничак про стиль керівництва, “горіхову мафію” і мало про газ(ексклюзівне інтерв’ю “Чернівці Таймс”)
Спілкувалася: Альона Чорна
Фото надане прес службою Головного управління Міндоходів у Чернівецькій області
Як завершується 2014-й рік у буковинських податківців, які проблеми та здобутки, цікавлюся у начальника Головного управління ДФС у Чернівецькій області Михайла Сеничака.
– Михайле Ярославовичу, 2014-й рік підходить до завершення. Що змінилося за рік у ДФС у Чернівецькій області?
Підводжу підсумки за час свого перебування на посаді. Ми можемо говорити про цифри за весь рік, а відповідати я би хотів тільки за той період, коли я тут. Бо до того часу коли я прийшов на посаду, я був по іншу сторону барикад. Я був платником податків. А потім сталося так, що мені порекомендували, я погодився. І задоволений. Бо колись навіть, як мені запропонували просто пройти на державну службу, то я за три дні приїхав за 1200 км. тільки за те, щоб бути державним службовцем. Для мене статус державного службовця дуже важливий. Як сказала одна моя знайома: «Ти світишся від того, що ти робиш». Тепер щодо підсумків. Я щомісячно, починаючи з часу, коли була можливість порівняти 5:5 місяців, публікував на сторінці Facebook звіт про надходження. Наприклад червень-жовтень ц.р. до червня-жовтня минулого. І так далі. Тобто ми це все порівняли. Це з приводу надходжень у бюджет.
Я і своїм співробітникам і вам кажу, як я ставлюся до цього. От зранку прокидаюся і думаю: що я зробив для того, щоб сьогодні було більше надходжень до бюджету?. Мене процес менше цікавить. Мене цікавить більше результат. Бо може бути вічний процес, а результату ми так і не дочекаємося.
Щодо кадрів. Я вирішив, щоб ми були відкритим органом державної влади, який погоджуватиме свої дії з громадськістю. Тоді ми розмістили на сайті інформацію про те, що створимо кадрову раду, куди включимо представників громадськості. І просили зголоситися всіх бажаючих. Те що нам вдалося – дві третини від складу кадрової ради до нас прийшли від громадськості і третина – це чиновники нашої установи.
Що стосується підходів до відносин з бізнесом. Ми суттєво зменшили кількість перевірок. В цьому році, мабуть вже всі знають про існування «мораторію» на проведення перевірок малого та середнього бізнесу.
Також важливий момент, щоб донарахування, які є за результатами перевірки були узгодженими. У нас досить достатньо високий рівень узгодженості.
Найважливіше, що змінилося – кількість надходжень до бюджету. Якщо ми порівняємо суми надходжень, це на порядок вище аніж в минулому році.
– Які зміни у стилі керівництва відбулися, чим особисто можете похвалитися ?
Не знаю, чи варто хвалитися. Просто сказати. Це констатація, що з першого дня, я відмовився від службового транспорту. Своїм прикладом показую, що службовим становищем в жодному разі не треба зловживати. І колегам по роботі наголошую, що рано чи пізно ми всі звідси підемо і не потрібно «тіло возити». Стараюся бути простою людиною. Сам сів за кермо, поїхав у справах.
Те, що я віддав для колективу транспорт, працівники побачили і зрозуміли, що от до нас прийшла людина, яка з нами по-людськи. Відтак і вони ставляться до роботи більш відповідально і з повагою до платників. Коли я спілкуюся з платниками, чую, що ставлення наших податківців змінилося в кращу сторону. Звісно, межа досконалості немає.
Також у стосунках з колективом, я намагаюся контактувати з усіма працівниками. До мене у кабінет може зайти не тільки керівник відповідного управління, а будь-який головний спеціаліст, або державний інспектор, у кого назріло якесь питання. Я відкритий до спілкування, до ідей, до реалізації, і відповідно до кар’єрного зростання будь-якого співробітника.
– Які порушення чи то схеми були виявлені вами з часу перебування на посаді?
Найсвіжіший приклад наведу. Він дуже яскравий. Кожного року, люди збирають горіхи. Вдома їх колять, здають. А потім хтось здійснює експортну операцію по продажу цього товару. Я поцікавився статистикою за минулий рік. Скільки надійшло податків від такого виду діяльності. У минулому році аж 6 тис. грн. за весь період, від всіх суб’єктів господарювання, які здійснювали такі експортні операції. Коли їхні суми, які підлягали оподаткуванню в мільйонах євро. Це мене насторожило. І коли ми обговорювали цей момент, я подав ідею. І тільки за два дні, 1-2 грудня у нас надійшло до бюджету більше як 1,5 млн. грн. станом на сьогодні це понад 4 млн. грн. Це важливо.
Ще один момент. Всі вже говорять про те, що десь в торговельній мережі, продавали пляшки з горілкою, де не сплачений акциз. Я вдячний співробітникам податкової міліції, які в цьому напрямку добросовісно відпрацювали. І ми за цим показником, по вилученню з незаконного обігу товару, одні з кращих в Україні. Це стосується й спирту і тютюну.
– Які найбільші проблеми буковинської ДФС?
Прикро, 90% мабуть тих, хто не мав ніколи стосунків з податковою, воліли б, щоб вона «палала у вогні». Це образно кажучи. Такий імідж створений, що податківці – це зло. Я бажав би, щоб це відійшло на другий план і щоб люди зрозуміли, що сплачувати податки, це як кажуть на Буковині – гонорово. Не потрібно збиратися в клубах і хизуватися, що ти ухилився від сплати податків на таку то суму. А збиратися в тих же закладах і казати: знаєш, я в цьому місяці підняв сплату податків на 5%, на 10%. На майбутнє, планую ще на більше.
Це проблема не тільки наша, але й усього суспільства. Але над нею я працюю. Друга проблема. Це те, що є люди, які створюють борги на одному підприємстві, не сплачуючи податки. Відтак залишають це підприємство. Роблять його банкрутом. Активи переводять на іншу фірму, реєструють інше підприємство. При цьому ті ж самі засновники, активи. І знову нові борги і так далі. Цьому сприяє, недосконале законодавство, яке дає можливість так хитрувати. При цьому, люди, які не сплатили податки скаржаться, як все погано. Що дороги не відремонтовані, недостатньо фінансується освіта, заклади охорони здоров’я, культура. Коли я почав дізнаватися, хто ці люди, побачив, що це одні з найбагатших жителів Чернівецької області. Це теж, як форма бізнесу: не сплатити, сховатися, при цьому купити «класну» машину, жити в дуже гарному особняку… Банкрути зазвичай у всьому світі ховаються. А тут – хизуються. Вважаю, що це проблема.
Ще одна проблема, -це недовіра до того, що з бюджету будуть витрачені кошти раціонально. Теж формувалися така думка, що якщо в бюджет, то це буде вкрадено. Оскільки ми відповідаємо за наповнення бюджету, то вже були мої звернення до розпорядників, щоб вони оприлюднювали видаткову частину. Для того щоб платники бачили, куди спрямовані їхні кошти. Тоді суспільство буде поінформоване і легше буде збирати податки. Тоді буде більше надходжень.
– У ході перевірки податкової інспекції на «ЧернівціГаз» накладено штраф у сумі 37 млн. грн. Чернівці газ каже, що вони незгідні, в чому суть ситуації? Які аргументи обох сторін конфлікту? Або ваші?
На сьогодні «ЧернівціГаз» оскаржив наше повідомлення-рішення про донарахування до бюджету та накладення штрафних санкцій. Зараз наші фахівці його опрацьовують. Я, як одна з сторін не хотів би це коментувати. Коли буде прийняте рішення, тоді будуть висновки. Але наші дії не породжують надзвичайних ситуацій. Тобто не являються загрозою для функціонування підприємства.
– Михайле Ярославовичу, ви спілкувалися про цю проблему безпосередньо з Віктором Гордою?
Так, спілкувалися. Аргументів, які би засвідчили, що мої колеги по відношенню до підприємства спрацювали не коректно, озвучено не було.
Коментарі
Толковий чоловік. Але він пастора нагадує. А пасторам я не вірю. Амінь
Міша, диви німб світися. Скоро паламники до тебе бдуть ходити.
Часто читаю чернівецькі інтернет-видання. Помітив тенденцію: про фіскальну службу з’явилось більше матеріалів, робота їх стала відкритою, а це приємно. Це має стати прикладом для інших державних органів. Після таких подій, які спіткали нашу Україну, відкритість і прозорість органів влади є тим, з чого мають починатись зміни на краще.
Круто розказав! Молодца
Хороший керівник. Пишаємося і любимо як можемо
і як не можемо)))
міша розкажи як начальник кадрів блаз працював без освіти
Молодець, Михайло! Дави кровосісів Фірташевських, жуліків-махінаторів!
На воре шапка горит, тот и громко кричит:
Держи вора.
Фірташ – то великий прихватизатор, “за 1 гривню” у Яника нахапав підприємств. Розпалював у суспільстві ненависть через свій “Інтер” про фашиствующих бендерівців в західній частині країни. Допомагав подіям що сталися пізніше у Криму та на Донбасі. Взагалі треба націоналізувати його майно а самого віддати правосуддю США.
А хто у нас “не великий прихватизатор”?
А що має США до громадян України?
шахраї крупного маштабу своїм маштабом вилазять за межі власної країни на якій паразитують і за формальними ознаками їх зовнішньоекономічна діяльність потрапляє під чіткі ознаки злочину і це не притягнуто за вуха. Там же у них не Печерський суд Києва де все шито-крито. Там у них Закон працює як має працювати.
в США слідкують за “брудними” грошима які намагаються прокручувати через їх економіку, тому що саме “брудні” гроші (вони ніби більш непомітні) дуже часто вкладаються у хвороби суспільства як наркотики, торгівля людьми цілими чи по частинах, купівля ЗМІ, політиків, інша проституція, тероризм.
Да ладно. Америка, конешно звучит. Смотрим на факты.
Саакашвили — преступник в Грузии, а в Америке живёт
припеваючи. Лазаренко посадили, а деньги Украине
не вернули, себе взяли.
Пора бы уже своей головой думать и своими
глазами смотреть, а не чужими. А то слюнки
текут, глядя на другие страны. А нужны мы им,
как зайцу стоп сигнал.
В Новом году ты не изменился.