Долар, депозити, банки-банкрути і фраєра з уряду
Відомиий журналіст- розслідувальник газети “Експрес” Світлана Олійник досліджувала проблеми падіння гривні, банкрутства українських банків. І написала статтю “Депозити і банкопад: чи всім вдасться врятувати гроші?”. текст:
i
Зі слів голови Нацбанку Валерії Гонтаревої, з початку року відтік депозитів з українських банків становив 104 мільярди гривень. І щодня ця сума збільшується.
“Коли я ці цифри називала у Вашингтоні, кажучи, що у нас відтік коштів приблизно 30%, ніхто ні у Всесвітньому банку, ні в МВФ не вірив, що в такій ситуації банківська система взагалі може вижити”, — ось так простодушно цими днями розповідала голова Національного банку України пані Гонтарева.
Трохи раніше свій сумний прогноз зробив Арсеній Яценюк: “Якщо курс буде вищий, ніж дванадцять за долар, то банківська система невитримає”.Курс уже понад два тижні тримається позначки близько п’ятнадцяти за долар.
І ось на тлі таких непродуманих заяв стає зрозумілим найважливіше: усі проблеми гривні сьогодні навіть не у війні та не в макроекономічних показниках.Якщо назвати речі своїми іменами, то всі проблеми гривні – через некомпетентних і корумпованих фраєрів в уряді на чолі з Яценюком.
Бо важко зрозуміти, як у країні, яка летить у прірву, 11 з 18 членів Кабміну можуть іти на вибори замість того, щоб рятувати економіку країни.
Себто Яценюк просто обдурив країну: сідаючи у крісло прем’єр-міністра, обіцяв, що буде камікадзе, який забуде про політичну кар’єру і займатиметься лише справами країни. А тільки-но запахло виборами, побіг туди чи не першим, ще й з усім міністерським почтом.Що маємо у підсумку? Люди не вірять такому уряду і починають діяти ірраціонально.
Паніка жене їх у банки знімати депозити, купувати валюту, і від цього паніка лише наростає. Ми стоїмо перед найгіршим, що може чекати фінансову систему країни, – падінням банків, які її творять.І це справді найгірше, бо цими днями відкрилася ще одна неприємна правда: у Фонді гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО), який має забезпечувати повернення людям грошей у разі банкрутства банків, є лише 6,5 мільярда!
А в одному великому банку депозитів мінімум на 15 – 25 мільярдів гривень…Ось і виникає питання просте та складне водночас – де взяти гроші для повернення людям, якщо банки почнуть масово банкрутувати.
— У скількох банках введено тимчасову адміністрацію?
–– Від початку року тимчасова адміністрація запроваджена у 18 банках (інтерв’ю для газети записувалось більше тижня тому, – Ред.) , — каже Іван Нікітченко, експерт компанії “Простобанк Консалтинг”. — Це – рекорд за весь час існування банківської системи України. А загалом у переліку банків із тимчасовою адміністрацією й тих, які ліквідовуються, є 25 фінустанов.
— Скільки банків може додатися до цього списку ненадійних?
— Точно спрогнозувати, скільки банків може додатися до цих 18, ніхто не може. На жаль, на ринку ще з весни є чимало банків, які мають проблеми з поверненням вкладів. Якщо НБУ буде виводити їх з ринку, то поступово, аналізуючи кількість коштів, що є у фонді, а також зобов’язання цих банків. Якщо взяти до уваги нову позику, то, можливо, ухвалять рішення про тимчасову адміністрацію ще для кількох банків. У будь-якому разі, НБУ спочатку вводить куратора до фінустанови, шукає можливості для реанімації. І лише якщо це неможливо, то банк визнають неплатоспроможним.
— Скільки грошей сьогодні на рахунках Фонду гарантування вкладів і скільки він уже має виплатити клієнтам банків?
— На сьогодні у фонді є 6,5 мільярда гривень для виплат за депозитами, що гарантуються (не більш як 200 тисяч гривень на особу). Це кошти, отримані як кредит від Нацбанку (4,2 мільярда гривень), та фінансування уряду. Від початку року фонд виплатив близько 10 мільярдів гривень, але до кінця року йому треба провести виплати ще на 7,3 мільярда. Звісно, якщо не буде нових банкрутств.
— Де фонд візьме кошти, яких бракує? Де братиме далі, адже банків, у які вводиться тимчасова адміністрація, стає більше?
— Голова Нацбанку повідомила, що НБУ отримав 500 мільйонів доларів від Світового банку, і що ці кошти будуть спрямовані тільки у Фонд гарантування вкладів. Також, за її словами, на початку 2015 року Україна отримає ще один транш для ФГВФО. Крім того, Кабмін доручив Мінфіну випустити облігації внутрішньої державної позики на 10,1 мільярда гривень (під 5% річних) для надання кредиту Фонду гарантування вкладів фізосіб.ОВДП буде видано ФГВФО в обмін на фінансові векселі. Останні має випустити фонд на аналогічних умовах — під 5% річних і на 15 років. — Чи має шанс НБУ втримати ситуацію під контролем?
— Усе буде залежати від людей, які відповідають за фінансову систему країни. За останні місяці всі мали змогу пересвідчитися, наскільки точними є їхні оцінки ситуації, у тому числі курсової.
На “Експрес” цлий текст
Коментарі
Головна проблема названа – некомпетентний уряд
Щури першими залишають потопаючий корабель,
так і наш уряд 11 з 18 ідуть в депутати
замість того щоб рятувати економіку країни.
От і росте той долар , бо уряд не вміє працювати
З такими робітниками збанкрутіє вся країна.
яценюк не выключает станок. проблемы из-за него. приватбанк в убытках.
Как же мы попали!
Отой кіт це Яйценюх? всі долари заграбастал , а нам
залишив дорожнечу.
Національний банк обмежив можливості українців купувати банківські метали (золото, срібло тощо) – відтепер фінустанови можуть продавати їх фізособам на суму до 3 тисяч гривень на день в еквіваленті.
Також на банківські метали поширено обмеження на зняття з поточних і депозитних рахунків в одні руки до 15 тис. грн на день в еквіваленті.
Про це йдеться в постанові Правління НБУ №626 від 3 жовтня, яка набула чинності з 4 жовтня.
«Постановою №626 також уточнено, що обмеження, запроваджені Постановою №540 з продажу готівкової іноземної валюти та з видачі готівкових коштів в іноземній валюті з поточних і депозитних рахунків, поширюються на операції з банківськими металами», – повідомляє прес-центр НБУ.
ua-ekonomist.com/8400-nbu-sldom-za-valyutnimi-obmezhennyami-vvv-zolot.html
В стране стагфляция.
Здобули .