24 липня в історії
Православна церква вшановує пам’ять рівноапостольної Ольги, княгині Київської, у святому хрещенні Єлени (969).
Події дня:
130 років тому (1884) у київській газеті «Заря» була опублікована стаття «Давня суперечка» Миколи Мінського у співавторстві з Ієронімом Ясинським, в якій М. Мінський (справжнє прізвище Віленкін) одним з перших проголосив принципи російського декадансу. Невдовзі новий напрямок – символізм – стане найпопулярнішою літературною течією в Російській імперії.
80 років тому (1934) було прийнято рішення про відкриття в Алма-Аті державної консерваторії (нині Казахська національна консерваторія ім. Курмангази).
70 років тому (1944) радянські війська визволили м. Люблін (Польща) від гітлерівців.
20 років тому (1994) у колумбійському місті Картахена-де-Індіас під час зустрічі керівників країн Карибського басейну заснована Асоціація карибських держав.
Ювілеї дня:
255 років від дня народження Якуба Ясинського (1759–1794), польського поета, військового, соратника Тадеуша Костюшка. Автор байок, політичних віршів-відозв, популярних пісеньок. У ХІХ столітті став кумиром польських романтиків. Він – головний герой незавершеної трагедії Адама Міцкевича «Якуб Ясинський». Загинув під час оборони Варшави.
150 років від дня народження Ольги Федорівни Франко (дівоче прізвище – Хоружинська; 1864–1941), української громадської діячки і видавця. Дружина І. Франка. Донька Ольги Федорівни Ганна згадує, що мати була вірною помічницею батькові. Поклавши дітей спати (їх у родині Франків було четверо), вона йшла в його кімнату, й вони обговорювали, планували нові видання. Її ім’я неодноразово зазначено у його книгах. Скажімо, перше видання «З вершин і низин» було присвячене Ользі. Друге вийде її коштом. Ольга, за словами доньки, була батьковою «інспіраторкою, його порадницею». Сам Іван Франко у досить відвертому листі до А. Кримського писав наступне: «З теперішньою моєю жінкою я оженився без любові, а з доктрини, що треба оженитися з українкою і то більш освіченою, курсисткою. Певна річ, мій вибір не був архіблискучий, і, мавши іншу жінку, я міг би був розвиватися краще і доконати чогось більшого, ну та дарма, судженої конем не об’їдеш…»
95 років від дня народження Тодора Динова (1919–2004), болгарського кінорежисера, художника, народного артиста НРБ, члена-кореспондента Болгарської АН, Героя Соціалістичної Праці НРБ.
90 років від дня народження Федора Федоровича Шевченка (1924–1980), українського живописця, заслуженого художника УРСР, представника жанру соцреалізму в живопису («Запорізькі сталевари», «Будівники Дніпрогесу», «На фронтових дорогах» та ін.).
Роковини смерті:
50 років із дня смерті Максима Тадейовича Рильського (1895–1964), українського поета і громадського діяча, академіка АН СРСР і АН УРСР. Перша книжка поезій («На білих островах») М.Т. Рильського вийшла в 1910 році, а остання («Зимові записи») – в 1964. Є згадка, що Леся Українка, ознайомившись зі збіркою «На білих островах», сказала: «От хто повинен був би написати «Ізольду Білоруку» (одну з поем самої Лесі Українки). За 50 років творчого життя Рильським було написано багато і різного: від ліричних м’яких поезій – до віршів про Леніна і партію. А ще він був блискучим перекладачем. Шедеврами перекладної поезії залишаються його «Пан Тадеуш» Міцкевича, том французької класики ХVІІ ст., переклади Шекспіра, всі ліпші речі Пушкіна, поезія французьких парнасців та античних авторів.
Передає “Укрінформ”
Залишити відповідь