Дуже дивні експерименти над гривнею
Національний банк свідомо здешевлює гривню – вважають експерти газети “Експрес”. На їх думку, цими днями з’явився абсолютно очевидний доказ цього. (від редакції ” ЧТ” вже додамо, що це ніхто не приховує, принаймні про проект здешевлення гриввні повідомляв радник Порошенка Каха Бендукідзе) У перші дні після президентських виборів гривня почала впевнено зміцнюватись. Здавалось би, відбувається те, що обіцяв і НБУ на чолі з паном Кубівим, і міністр фінансів пан Шлапак. І Нацбанк мав би лише зрадіти такій поведінці національної валюти, допомогти їй змiцнитися. Тим бiльше, вже і гроші МВФ надійшли, і світовий банк грошенят підкинув.А дзуськи!
У понеділок Нацбанк почав цілеспрямовано… обвалювати гривню. Саме для цього він уперше за багато тижнів вийшов на міжбанківський ринок і, викупивши 215 мільйонів доларів, зупинив зміцнення гривні. Результат не забарився. Вже наступного дня курс стрімко рвонув аж до 12,2 гривні за долар.Така поведінка Національного банку і її голови пан Кубіва шокувала виробників.
Вони кажуть, що пан Кубів своїми неоковирними діями насправдi паралізує економіку, завдаючи їй збитків більших, ніж найманці зі зброєю.Заступник голови генерального директора департаменту грошово-кредитної політики НБУ Олександр Арсенюк пояснив цей крок тим, що установа прагне “згладити валютний курс, не допустити різких коливань”.
Заява більш ніж дивна, особливо щодо бажання “не допустити різких коливань”. Навіть складається враження, що в Нацбанку ще не помітили обвалу гривні майже на 50%, бо інакше важко зрозуміти, чому банк вирішив “не допускати коливань” тоді, коли гривня почала зміцнюватися, а не у момент її знецінення.
Сам пан Кубів, голова Нацбанку, мовчить, наче йому заціпило. Мабуть, соромно за те, що кілька тижнів дурив громадян країни, обіцяючи зміцнення гривні після отримання грошей МВФ.
Натомість ректор Міжнародного інституту бізнесу та екс-заступник голови НБУ Олександр Савченко вважає теперішню поведінку чиновників Нацбанку вкрай шкідливою для української економіки. На його думку, це не політика “згладжування”, а штучне підтримування дуже слабкої гривні, яка не стимулює експорту і внутрішнього виробництва.
Олександр Савченко переконує, що адекватний курс долара на сьогодні – 10-10,5 гривні й обгрунтовує це.
– Чому, на вашу думку, саме 10 — 10,5 гривні за долар — це оптимальний курс?
–Є три основні підходи до визначення оптимального валютного курсу, – пояснює екс-заступник голови НБУ Олександр Савченко.
– Перший – це ринковий курс, тобто той, який ми нині маємо на міжбанку, в обмінних пунктах. Він у нас на сьогодні становить близько 12 гривень за долар.
Другий підхід -— це розрахунок курсу за паритетом купівельної спроможності. Його визначають, порівнявши ціни на ті самі товари першої необхідності у Сполучених Штатах і Україні.
Згiдно з цим методом, 1 долар нині мав би коштувати в нашій країні 4 гривні. Нинішня різниця між цим курсом і ринковим — аж 8 гривень свідчить про те, що наша національна валюта недооцінена втричі.Це також, на мій погляд, яскраве відображення рівня некомпетентності нашої влади у веденні фінансової політики.
Причому йдеться не лише про чинний уряд, а й усі попередні, що працювали протягом останніх 5 — 6 років. Натомість курс 10 — 10,5 гривні за долар на сьогодні оптимальний згiдно з третім підходом, який опирається на складні економічні формули.
– У чому полягає цей підхід?
– В економічному розрахунку такого курсу, за яким у країні буде збалансований зовнішній бюджет, — іншими словами, коли обсяги нашого експорту дорівнюватимуть імпорту. За моїми розрахунками, щоб вирівняти платіжний баланс держави, нині було б достатньо девальвувати національну валюту до 10,5 гривні за долар. Це дало б змогу зменшити імпорт, збільшити експорт і стимулювати внутрішнє виробництво. І це, теоретично, могло б піти на користь нашій економіці до початку грунтовних реформ.
– Але ж Нацбанк хвалиться успіхами! Мовляв, утримання курсу на рівні 12 гривень за долар збалансовує платіжний баланс України. Як сприймати такі повідомлення?
– Як на мене, і останній дурень може вирівняти платіжний баланс, влаштувавши штучну девальвацію гривні, яка насправді призводить до сильних диспропорцій в економіці. Це не можна назвати виправданим, оскільки впідсумку призводить до падіння внутрішнього валового продукту. Крім того, передевальвація розбещує експортерів. Вони необгрунтовано починають отримувати надприбутки. І водночас це є катастрофою для звичайних громадян, бо вони потерпають від високих цін на імпортну продукціюі від інфляції, яка неминуче відбувається після девальвації національної валюти. Також потерпають позичальники банків, які мають валютні кредити.
Одне слово, всі хто чесно заробляє на життя, зазнають втрат, а виграють від цього лише олігархи і спекулянти. Отож можна сказати, що девальвація — це економічна зброя в руках слабкого уряду і слабкого Нацбанку. На жаль, у нашій країні з’явилася погана традиція розв’язувати всі економічні проблеми, використовуючи три інструменти: величезнi зовнішні запозичення, девальвацію та інфляцію. Дуже прикро, що новий український уряд почав “рятувати” економіку саме у такий спосіб.
– У НБУ також констатують, що населення почало купувати менше валюти, і вважають це свідченням зменшення девальваційних очікувань громадян. Чи справді це так?
– Не думаю. У нинішній ситуації зменшення обсягів купівлі валюти населенням радше свідчить про те, що купувати долари і євро людям стало занадто дорого! Значна частина громадян могла взагалі втратити можливість заощаджувати, коли так зросли ціни
– А яку політику можна було б назвати справді вдалою в нинішнiй ситуації?
– Реальних реформ, які розробляють з огляду на новітні економічні теорії, доктрини та інструменти. Для наших урядовців все це, як виявилося, терра інкогніта. Новий уряд далi провадить економічну політику в найкращих радянських традиціях. Дуже прикро.
– Це некомпетентність?
– Цілком можливо. Спекулянти завжди втручалися в роботу банківської системи України. Адже на цьому можна легко заробити дуже великі гроші. Наведу приклад. Скажімо, ви виходите на міжбанківський ринок і позичаєте у Нацбанку мільярд гривень під символічні 10% річних. На ці грощі купуєте валюту. А через три місяці знову виходите на ринок і продаєте придбані долари. Таким чином ви розраховуєтеся за взятим кредитом, гасите відсотки і ще маєте близько 200 мільйонів прибутку! Саме так і роблять спекулянти. На жаль, часто у змові з владою.
– Кому з українських олігархів це нині вигідно?
– Це вигідно всім українським олігархам, які експортують свою продукцію.-
Читайте більше на “Експрес”
Коментарі
Народ в нищите.
Це дивні експерименти над нашим життям.
І де Майдан? Ніхто задурно не йде, навіть коли вже шкіру з кісток знімають? Ось вам і “народний” спротив((((((((((