19 грудня в історії
У 1863-му англієць Фредерік Уолтон запатентував лінолеум.
1866-й – створення Російського телеграфного агентства
1909 року в Німеччині засновано футбольний клуб “Боруссія” (Дортмунд).
Тепер він п’ятиразовий чемпіон Німеччини, переможець Ліги чемпіонів 1997-го володар Кубка кубків 1966 року.
В 1917 році – задля усунення впливу Центральної Ради київські більшовики за ініціативою Григорія П’ятакова скликали у Києві I Всеукраїнський з’їзд рад. Однак більшість із двох тисяч його делегатів підтримала Центральну Раду.
Тоді члени партії більшовиків на чолі з Володимиром Затонським у кількості 124 осіб переїхали до Харкова, який проголосили цього дня своєю столицею. Там більшовики об’єдналися з членами III з’їзду рад Донецького і Криворізького басейнів та провели 24-25 грудня спільний з’їзд рад за участю близько 200 осіб. Україну проголосили республікою рад (хоча вона була такою й без цього рішення), визнали її частиною Росії і поширили на неї чинність ленінських декретів.
1917 року в Канаді іграми в Монреалі і Торонто стартував перший чемпіонат Національної хокейної ліги (НХЛ).
У Торонто “Монреаль уондерерз” обіграв “Торонто ареназ” із рахунком 10:9. Першу шайбу в чемпіонатах НХЛ закинув гравець монреальців Дейв Річі, а його партнер Гаррі Хайленд і цьому ж поєдинку вразив ціль аж п’ять разів. У місті Монреалі тамтешній клуб “Канадіенз” виграв у команди “Оттава сенаторз” 9:4, і тут один гравець закинув п’ять шайб – Джо Мелоун.
Правила тоді значно відрізнялися від сучасних: у грі могли брати участь у кожній команді по 12 хокеїстів, малий штраф становив 3 хвилини, не фіксувалося прокидання, інакшою була розмітка майданчика.
1981 рік – відкриті станції Київського метрополітену “Площа Льва Толстого” і “Республіканський стадіон”.
В 1990-му була зареєстрована Організація солдатських матерів України.
1997-го відбулася прем’єра фільму “Титанік”. Уже через 25 днів після початку прокату ця стрічка окупила свій величезний на той час бюджет у 200 мільйонів доларів.
19 грудня народилися:
У 1906-му – Леонід Брежнєв, радянський політичний і державний діяч. Творець “застою”.
уродженець Дніпродзержинська Дніпропетровської області. Генеральний секретар ЦК КПРС у 1964-1982 роках, голова Президії Верховної Ради СРСР. (Насправді народився 19 грудня за старим стилем – відповідно, 1 січня за новим. Але офіційно народження відзначав саме цього дня.)
Випускник Дніпродзержинського металургійного інституту.
1915 року народилася Едіт Піаф (Гассіон), французька співачка й акторка, шансоньє, одна з найвідоміших естрадних співачок світу.
1959 рік – Марія Матіос, українська письменниця («Нація», «Солодка Даруся»…)
В 1964 році – Арвідас Сабоніс, радянський і литовський баскетболіст, один із найкращих центрових світу 1980-х років.
Грав за клуби “Жальгіріс” (Каунас), іспанські “Форум” (Вальядолід) та “Реал” (Мадрид), “Портленд трейл блейзерс” (НБА).
1972-й – Алісса Мілано, американська акторка театру й кіно, співачка.
Відома передусім за роллю Фібі в серіалі “Зачаровані” (також – “Динотопія”, “Поцілуй наречену» та інші). Посол доброї волі Дитячого фонду ООН.
У 1975-му народився Володимир Кристовський, російський музикант, лідер групи “Уматурман” (автор текстів і музики, вокал, гітара).
Молодший брат Сергія Кристовського.
Залишити відповідь